Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk)

wtorek,

25 lutego 2020

17:56

Koronawirus, Wielki Post, system ratownictwa na morzu, Żołnierze Wyklęci i Nowa Zelandia [ŚRODA W RADIU GDAŃSK]

Audycję Gość Dnia Radia Gdańsk poprowadzi Beata Gwoździewicz, a porozmawia z doktorem Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Głównym tematem będzie koronawirus. Jak zapobiegać i jak wielkie jest ryzyko? Czy profilaktyka może uchronić przed zakażeniem? O tym o godz. 8:30
Komentarze Radia Gdańsk poprowadzi Andrzej Urbański. Jego gośćmi będą prof. Grzegorz Grochowski, z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Edyta Gronowska z Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa. Dlaczego posypujemy głowę popiołem? To znak naszej wiary, a może tylko rytuał? Jak dobrze przygotować się do świąt Wielkiej Nocy i czy na pewno 40 dni wystarczy nam, by wnieść poprawki do naszego życia? Do jakiego pojednania zachęca nas w orędziu na Wielki Post Papież Franciszek? Odpowiedzi na te pytania będzie można posłuchać po godzinie 9.

Polska reformuje system ratownictwa na morzu. Jakie będą tego efekty? O tym o godz. 9:30 w audycji Ludzie i Pieniądze, którą poprowadzi Artur Kiełbasiński. Jego gośćmi będą Tadeusz Kotarski z Intermarine oraz Piotr Stareńczak z Portalu Morskiego.

Po godz. 11 Wojciech Suleciński zaprasza na audycję Co za historia. Jego gośćmi będą dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej i prof. Karol Polejowski. Okazją do tego spotkania jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbywa się co roku 1 marca.

Gdańszczanin, arcybiskup Mirosław Adamczyk, został nuncjuszem papieskim w Argentynie. Wcześniej pełnił tę funkcję w Panamie, gdzie przed rokiem witał papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży. O tej nominacji oraz o Wielkim Poście z księdzem Janem Uchwatem z Gdańskiego Seminarium Duchownego Anna Rębas porozmawia o godz. 17:10 w popołudniowym Gościu Dnia Radia Gdańsk.
Między godz. 18 a 19 dwie audycje o tematyce morskiej. Tym razem obie poprowadzi również Anna Rębas. O godz. 18:10 Nasza flota, choć nieduża, podczas której będzie można posłuchać o generale Mariuszu Zaruskim. Jego sylwetka jest szczególnie ważna, ze względu na jubileusz 100-lecia szkolnictwa morskiego, a - jak wiadomo - sam generał był człowiekiem ściśle związanym z morzem i młodzieżą.

Magazyn Morski o 18:30 również dotknie podobnego tematu. Żaglowiec Generał Zaruski zaczyna swój ósmy sezon i płynie na Islandię. Rozpoczęła się rekrutacja załogi i potrwa do 13 marca. O rejsie planowanym w ramach Gdańskiej Szkoły pod Żaglami będzie można posłuchać w rozmowie z pierwszym oficerem regaty załogi I Love Poland na Karaibach, Piotrem Królakiem.


Jak wiele łączy Polskę z Nową Zelandią? O tym o godz. 21:05 w audycji Historia Nieoczywista opowie uczestnik wielu wydarzeń historycznych i jeden z najbardziej znanych i cenionych Polaków w tym kraju. Gościem Karola Nawrockiego będzie Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii, Jan Roy-Wojciechowski.

RG

_