Wiadomości
W drogę z Papieżem Polakiem wyruszą prosto z Rzymu ks. Mateusz Tarczyński i Andrzej Urbański (Fot. Radio Gdańsk/Andrzej Urbański)

wtorek,

25 lutego 2020

08:00

"Dekalog wolności ze św. Janem Pawłem II" w Radiu Gdańsk, czyli 10 kroków, które warto przejść, by zrozumieć współczesny świat

Dekalog wolności to wielkopostna audycja, wpisująca się w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. W drogę z Papieżem Polakiem wyruszą prosto z Rzymu ks. Mateusz Tarczyński, doktorant Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie i dziennikarz Radia Gdańsk Andrzej Urbański. Spotkają się w drodze i porozmawiają o słowach Jana Pawła II dotyczących wolności, wygłoszonych podczas pielgrzymki Papieża Polaka w 1991 roku.

Warto podkreślić, że podczas wizyty w wolnej już ojczyźnie Jan Paweł II koncentrował swoje nauczanie wokół Dekalogu. Przestrzegał rodaków przed absolutyzacją pojęcia wolności, która – jak podkreślał – może prowadzić do nowych form zniewolenia. Pielgrzymka miała miejsce od 1 do 9 czerwca 1991 r. pod hasłem: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście" i objęła 12 polskich miast od Koszalina po Przemyśl.

AUDYCJA WE WTORKI I PIĄTKI

Audycji będzie można posłuchać w okresie Wielkiego Postu we wtorki i piątki o godz. 13:53. Pierwsza odsłona będzie miała miejsce 28 lutego.

Wśród tematów w pierwszym odcinku audycji będzie można posłuchać o wolności oraz o wierze jako sprawie prywatnej. Andrzej Urbański wraz z ks. Mateuszem Tarczyńskim porozmawiają także o darze, jakim jest życie, wolności od grzechu i dążeniu do jedności.


 

Audycja z 31 marca. Dążenie do jedności.

 

Audycja z 27 marca. Wszyscy jesteśmy Kościołem.

 

Audycja z 24 marca. Rozpoznawać znaki czasu.

 

Audycja z 20 marca. Powszechne powołanie do świętości.

 

Audycja z 17 marca. Prawdziwa wolność to wolność od grzechu.

 

Audycja z 13 marca. Kto jest sprawiedliwy, jest także miłosierny.

 

Audycja z 10 marca. Życie jest darem.

 

 

Audycja z 6 marca. Rodzina domowym Kościołem.

 

 

Audycja z 3 marca. Czym jest wolność?

 

 

Audycja z 28 lutego. Czy wiara jest sprawą prywatną?

 

rg