Wiadomości
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek (fot. Radio Gdańsk/Katarzyna Moritz)

piątek,

21 lutego 2020

19:50

Ponad 33 mln zł dofinansowania dla województwa pomorskiego. To na budowę nowych żłobków dla około 3 tysięcy dzieci

W ramach rządowego programu "Maluch plus" do województwa pomorskiego trafią w tym roku ponad 33 miliony złotych na dofinansowanie budowy nowych żłobków dla około trzech tysięcy dzieci. W piątek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Iwona Michałek wręczyła przedstawicielom dziewięciu gmin promesy na ich budowę.

To m.in. miasta Sopot, Studzienice, Dziemiany, Lipusz, Lubichowo, Smętowo Graniczne, Ustka i gminy Słupsk, Smołdzino, Sopot - łącznie na sumę 6 894 380,37 zł. Jednak w 2020 roku do samorządów i podmiotów prywatnych z naszego województwa, które chcą uruchamiać nowe instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 lub nowe miejsca w już funkcjonujących żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna, trafi 33,1 mln złotych.

SZEŚĆ NOWYCH INSTYTUCJI

Wiceminister Michałek poinformowała, że na Pomorzu powstanie sześć instytucji w gminach, które dotąd nie miały u siebie żłobka czy klubu samorządowego. - Z każdą nową edycją programu powstają żłobki i kluby dziecięce w gminach, które do tej pory były pozbawione tych samorządowych instytucji. W tym roku jest aż 110 takich gmin w całym kraju - mówiła wiceminister Michałek. - Nasze wsparcie nie kończy się na pomocy przy założeniu instytucji. Co roku uczestnicy programu mogą liczyć na dofinansowanie istniejących już miejsc opieki nad małymi dziećmi - dodała.

W styczniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło wyniki konkursu na tworzenie nowych miejsc opieki w ramach tegorocznej edycji programu. W całej Polsce na ten cel zostanie przeznaczonych 336,6 mln zł. Powstanie ok. 24,8 tys. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi w 817 żłobkach, klubach dziecięcych i u opiekunów dziennych.

Z danych resortu wynika, że na koniec 2019 r. w całym kraju funkcjonowało ponad 6,2 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. Oferowały one 176,7 tys. miejsc. Na Pomorzu było to 1746 placówek i około 6 tys. miejsc opieki.


PROGRAM DLA PRZEDSZKOLI

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zapowiedział też wdrożenie nowego projektu dotyczącego przedszkoli. - Mamy nadzieję, że samorządy będzie stać na to, aby wspierać inwestycje, związane z powstawaniem nowych przedszkoli. Choć w każdej gminie funkcjonują one od dawna, wymagają jednak rozbudowy, ponieważ Pomorze jest liderem we wskaźnikach demograficznych - mówił wojewoda.


Iwona Michałek wskazała, że jako wiceminister zajmuje się również osobami wykluczonymi społecznie lub zagrożonymi wykluczeniem.

- Powstanie zupełnie nowa ustawa, której w Polsce jeszcze nie ma – o ekonomii społecznej i solidarnej – poświęcona właśnie tym ludziom - mówiła Michałek. - Chodzi o to, aby osobom wykluczonym społecznie oraz ich rodzinom nie tylko dawać pieniądze, ale też ich aktywizować z powrotem do społeczeństwa, do rynku pracy, aby wspólnie budowali przyszłość Polski, również lokalną - wyjaśniła.


CELEM JEST POPRAWA POZIOMU ŻYCIA POLAKÓW

Wojewoda przypomniał, że na finansowanie sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości "Rodzina 500 plus" woj. pomorskie w latach 2016-2019 otrzymało 6,2 mld zł. W ubiegłym roku na program "Emerytura plus" pomorski samorząd przeznaczył 10,8 mld zł. Świadczenie rodzicielskie "Mama 4 plus" otrzymało 53,434 tys. osób.

Z programu "Dobry start", czyli wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł, która przysługuje raz w roku, skorzystało 292,3 tys. dzieci. Na ten cel przekazano łącznie 87,7 mln zł.

 

Katarzyna Moritz/PAP