Wiadomości
Wystąpienie młodych przed Radą Miasta Gdańska (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

piątek,

21 lutego 2020

18:43

Młodzież sprzeciwiła się programowi Zdrovve Love. "Szkoła powinna być wolna od ideologii"

Kilkanaście osób wzięło udział w briefingu przed budynkiem Rady Miasta Gdańska przeciw programowi edukacji seksualnej Zdrovve Love. Wydarzenie było odpowiedzią na środowe spotkanie z mediami, w którym wzięli udział uczniowie popierający wspomniany program. Miasto podkreśla, że udział w programie Zdrovve Love jest dobrowolny.

Spotkanie zaczęło się od przypomnienia słów papieża Franciszka, który mówił, że "potrzebujemy obiektywnej edukacji seksualnej, to jest takiej, która nie zawiera kolonizacji ideologicznej. Jeśli zaczniesz wprowadzać edukację seksualną pełną ideologicznej kolonizacji, zniszczysz osobę". 


Program Zdrovve Love, zdaniem organizatorów briefingu, wchodzi we wspomnianą sferę ideologii, czego w szkole nie powinno się uczyć. - W środę młodzież opowiedziała się za programem Zdrovve Love, który ma opierać się na miłości do drugiego człowieka, nie zważając na jego płeć. Pojawiają się jednak również inne aspekty, takie jak masturbacja w wieku 4 lat. Ja, wraz z moimi kolegami i koleżankami, uważam to za demoralizację. Stosowanie różnych środków antykoncepcyjnych, w tym pigułek, może okazać się bardzo niebezpieczne dla młodej dziewczyny, która nie ukończyła jeszcze 20 roku życia i nie jest dojrzała ani fizycznie, ani emocjonalnie - mówił Daniel Nawrocki z Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, organizator briefingu.

 

 

Nietypowe zakończenie briefingu młodych przeciwników #zdrovelove w @gdansk - @RadioGdanskpic.twitter.com/OCcKRq443s

— Maciej Naskręt (@MaciejNaskret) February 21, 2020

 


Zajęcia, zdaniem uczestników, mają też uczyć krytycznego podejścia do norm religijnych i kulturowych, w odniesieniu do ciąży i rodzicielstwa. - Czemu osoby obce mają nas uczyć, jak wychowywać swoje dziecko? Czy kościół bądź państwo mówi nam, jak mamy wychować swoje dzieci? - stawiali pytania uczestnicy.

Kilka dni temu doszło do spotkania władz Gdańska i stowarzyszenia Odpowiedzialny Gdańsk. Prezydent Gdańska Piotr Kowalczuk, a także Marek Skiba, prezes stowarzyszenia, uzgodnili kwestię debaty wokół programu Zdrovve Love. Wiceprezydent Gdańsk Piotr Kowalczuk podkreśla, że program Zdrovve Love jest dobrowolny. To rodzice decydują, czy poślą na warsztaty swoje dziecko.

KOLEJNY GDAŃSKI PROGRAM

"Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Miasta Gdańska w latach 2017–2020" w ramach projektu Zdrovve Love z założenia ma oferować uczniom klas pierwszych gdańskich szkół ponadpodstawowych warsztaty z edukacji psychoseksualnej, obejmującej takie tematy, jak: wprowadzenie do seksualności, antykoncepcja, metody planowania rodziny, ryzykowne zachowania seksualne oraz role płciowe i społeczne. W roku szkolnym 2018/2019 w projekcie udział wzięło siedem szkół, w których w zajęciach uczestniczyło 151 osób.

Zdrovve Love to już kolejny gdański program, dotykający sfery seksualnej. Ruszył także miejski program wsparcia in vitro. Objęte są nim kobiety między 20. a 40. rokiem życia, warunkowo do 42 lat. Mają one możliwość podjęcia trzech prób zapłodnienia pozaustrojowego.


Maciej Naskręt