Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

wtorek,

18 lutego 2020

18:00

O tym, co zdecyduje o wyniku wyborów, child alert a uśpienie czujności oraz statki przyszłości [ŚRODA W RADIU GDAŃSK]

O 8:30 Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie Marcin Palade, socjolog polityki, analityk preferencji wyborczych. Rozmowa będzie dotyczyć trwającej kampanii wyborczej, sondaży przedwyborczych i tego, co może zdecydować o wyniku wyborów prezydenckich. Audycję poprowadzi Jarosław Popek.Następnie w Komentarzach Radia Gdańsk Andrzej Urbański porozmawia z dr Małgorzatą Niemkiewicz, dyrektorem gdańskiego MOPRu i Maciejem Łucarzem, aktorem, pisarzem i podróżnikiem. Child Alert to system alarmowy, który wspomaga poszukiwania zaginionych lub porwanych dzieci i nastolatków. Czy jego użycie może uśpić naszą czujność? Czy Zdrovve Love promuje mądrą edukację seksualną, czy też lansuje jawną niemoralność? Czy wykorzystywanie w kampanii wyborczej chorych jest etycznie uprawnione? Zapraszamy na audycję po godzinie 9.W Ludziach i Pieniądzach o godzinie 9:30 tematem przewodnim będzie gospodarka morska. Audycja poświęcona będzie statkom przyszłości. Jak będą wyglądać, jak będą napędzane i co zmieni się w żegludze? Z prof. Markiem Grzybowskim z Klastra Morskiego Władysławem Jaszowskim, publicystą, porozmawia na ten temat Artur Kiełbasiński.O godzinie 11 zapraszamy na program Co za Historia. Gościem Wojciecha Sulecińskiego będzie prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego. Tematem rozmowy będzie 78. rocznica powstania Armii Krajowej, która miała miejsce 14 lutego.Już po godz. 18 dwie audycje autorstwa Anny Rębas - Nasza Flota oraz Magazyn Morski

Powrócimy do wydarzeń związanych z powstaniem polskiej Marynarki Wojennej i floty handlowej. Odpowiemy także na pytanie: kto tworzył polskie szkolnictwo i szkołę oficerską? Poruszony zostanie także temat powołania szkoły morskiej w Tczewie w 1920 roku i jej pierwszego dyrektora - Antoniego Garnuszewskiego.

Do swoich audycji Anna Rębas zaprosiła wyjątkowych gości. To: autor książki o powstawaniu polskiej Marynarki Wojennej, dr Andrzej Drzewiecki, były rektor Wyższej szkoły Morskiej w Gdyni Andrzej Duda, Jadwiga Klim z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdyni oraz Ewa Otremba, do niedawna kustosz sali tradycji.Po godzinie 21 w Strefie Historii porozmawiamy na temat albumu "Krzywy obraz wojny. Armia Czerwona w Gdańsku i Prusach w 1945", w którym Muzeum II Wojny Światowej prezentuje zdjęcia dokumentujące skalę wojennych zniszczeń w Gdańsku, Elblągu, Fromborku i innych polskich miastach po 1945 r. Będzie można posłuchać, co sami autorzy, czyli dr Tomasz Gliniecki i dr Dmitriy Panto, mają do powiedzenia o publikacji.

Wśród tematów znajdzie się też 40. rocznica pierwszego zimowego wejścia Polaków na Mount Everest._