Wiadomości
Konferencja posłów KO. Od lewej: Małgorzata Chmiel, Agnieszka Pomaska, Piotr Adamowicz (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

poniedziałek,

17 lutego 2020

17:35

Pomaska: pieniądze dla mediów powinny trafić na onkologię. Hamadyk: wykorzystywanie sytuacji chorych do polityki to Himalaje hipokryzji

- Pomorskie szpitale są dobrze zarządzane, mimo niedofinansowania służby zdrowia - mówiła w Gdańsku posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska. Zaapelowała ponownie o przekazanie dwóch miliardów złotych na onkologię, zamiast na media publiczne. Krytycznie pomysł ten ocenia Łukasz Hamadyk.

Przypomnijmy, że w miniony czwartek rządząca większość przyjęła w Sejmie ustawę o wsparciu mediów publicznych. Posłowie opozycji obecnie domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania ustawy. 

 

Agnieszka Pomaska pytana o to, co Koalicja Obywatelska zrobiła dla Pomorza w zakresie ochrony zdrowia, stwierdziła, że pomorskie szpitale są w dobrej kondycji. - Na Pomorzu żaden szpital nie został zamknięty. Oczywiście zła sytuacja w kraju przekłada się na sytuację w regionach. Jednak na tle innych, pomorskie szpitale mają się całkiem nieźle - zapewnia Pomaska.


CO Z MAPĄ O ZACHOROWANIACH NA RAKA?

Parlamentarzystom z Koalicji Obywatelskiej, obecnym na konferencji, przypomnieliśmy o planach ówczesnego radnego Łukasza Hamadyka, który kilka lat temu zaproponował stworzenie mapy zachorowań onkologicznych. Władze Gdańska odmówiły realizacji projektu. Posłanka Małgorzata Chmiel powiedziała natomiast, że taka mapa powstała, ale posłowie nie potrafili wskazać jej źródła.

Krytycznie działania Koalicji Obywatelskiej ocenia Łukasz Hamadyk. - Za Himalaje hipokryzji uznawać trzeba wykorzystywanie przez opozycję do polityki sytuacji onkologicznej w Polsce czy na Pomorzu. Mówią o dwóch miliardach, a od kilku lat nie potrafią znaleźć w budżecie około 100-120 tysięcy złotych na mapę zachorowalności na nowotwory. Już w 2016 roku zaproponowałem taką mapę. Nie jest tajemnicą, że Pomorze i Gdańsk to czarne punkty na mapie zachorowalności na nowotwory. Ze strony rządzącej wtedy PO podaniu nie tylko kwotę ale i informacje o mogącej to zrobić firmie zewnętrznej - mówi Hamadyk.

Sprawę wyciszono, ale Stowarzyszenie Gdańsk Tworzą Mieszkańcy nadal będzie walczyć o mapę.


KWOTA Z ROKU NA ROK ROŚNIE

Tymczasem w poniedziałek w Radiu Gdańsk prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju mówił, że kwota na leczenie z roku na rok rośnie. Jednak prawdopodobnie i to nie wystarczy, by zaspokoić wszystkie potrzeby. Przekonywał, że podobna sytuacja jest w całej Europie, co jest efektem między innymi starzenia się społeczeństwa.


Maciej Naskręt