Wiadomości
Oprócz nowego dziedzińca, przy szkole ma powstać także sala gimnastyczna (Fot. mat. Gdynia.pl)

poniedziałek,

17 lutego 2020

16:31

Uczniowie gdyńskiej szkoły podstawowej zaprojektowali szkolny dziedziniec. "Sami najlepiej wiedzieli, czego im potrzeba"

Na dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 16 na Pustkach Cisowskich w Gdyni znajdzie się dużo miejsca do odpoczynku, sporo zieleni i przestrzeń do zabawy, a centralnym punktem będzie okazała choinka. Nad projektem uczniowie pracowali od listopada, a propozycję jego przygotowania dostali od władz Gdyni, które szkołę zamierzają rozbudować.

- Oczywiście, moglibyśmy z poziomu urzędników zastanawiać się, jaki kształt powinien mieć szkolny dziedziniec, ale to uczniowie spędzają tam czas, korzystają z tego miejsca, więc uznaliśmy, że sami najlepiej będą wiedzieli, czego im tam potrzeba - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. - Uczniowie mocno się w ten pomysł zaangażowali, a projekt przygotowali w najdrobniejszym szczególe, co, nie ukrywam, pozytywnie nas zaskoczyło. Przykładem niech będzie fakt, że zaplanowali nawet poszczególne rodzaje kwiatów, które w danych miejscach mają być nasadzone - tłumaczy Bartoszewicz.

Jak podkreśla Ewa Furmańska, uczennica szóstej klasy w SP nr 16, koncepcja to efekt kompromisu, wypracowanego przez uczniów. - Ci z młodszych roczników przede wszystkim oczekiwali miejsca do zabawy i gier ruchowych. Starsi obstawali natomiast za przestrzenią do odpoczynku i relaksu. Trochę musieliśmy się nagłowić, aby interesy wszystkich udało się pogodzić. Efekt jest super i już nie możemy się doczekać, aż dziedziniec powstanie - mówi.

NOWE INWESTYCJE

Na efekty uczniowie jeszcze trochę muszą jednak poczekać. Dziedziniec powstanie przy okazji budowy nowej sali gimnastycznej wraz z dodatkową przestrzenią do zajęć lekcyjnych. Swoje miejsce znajdzie tam też biblioteka, Przystań Sąsiedzka Chabrowa 43 i rada dzielnicy. Wiosną miasto ma ogłosić przetarg na wykonanie inwestycji. Prace powinny zakończyć się jeszcze w 2021 roku. Koszt szacowany jest na 9 mln zł.

 

POSŁUCHAJ:

 


Marcin Lange/pb