Wiadomości
Oprócz kwestii szczepień, są jeszcze cztery kolejne kryteria brane pod uwagę przy rekrutacji do żłobków (Fot. Pixabay/Besno Pile)

piątek,

14 lutego 2020

16:45

Nie dla niezaszczepionych dzieci w gdyńskich żłobkach. Podczas rekrutacji pod uwagę będzie branych 5 kryteriów

Dzieci antyszczepionkowców nie znajdą miejsca w gminnych żłobkach w Gdyni. Miasto zmienia zasady rekrutacji, likwidując regułę "kto pierwszy, ten lepszy". Teraz dzieci przyjmowane będą na podstawie 5 kryteriów, z których najważniejszym i najwyżej punktowanym będzie lekarskie zaświadczenie o wykonanych szczepieniach.- Zależy nam przede wszystkim na tym, aby dzieci, które nie mogą być szczepione ze względów zdrowotnych, były bezpieczne - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. - Z jednej strony są dzieci, które mają szczepienia zgodnie z przepisami i zaleceniami oraz o te, które nie mogą być szczepione, ponieważ ich układ odpornościowy na to nie pozwala. Z drugiej zaś strony są dzieci, które mogą być szczepione, ale nie są i przez to mogą być zagrożeniem dla tych, które ze względów zdrowotnych nie mają szczepień. Szanujemy wolę rodziców, którzy nie szczepią dzieci, ale się z nią nie zgadzamy i chcemy, aby maluchy przebywające w żłobkach były bezpieczne - tłumaczy Bartoszewicz.

PIĘĆ KRYTERIÓW

Oprócz kwestii szczepień, są jeszcze cztery kolejne kryteria brane pod uwagę przy rekrutacji do żłobków. Na dodatkowe punkty liczyć mogą dzieci, których oboje rodziców pracuje lub uczy się się dziennie, w rodzinie jest troje dzieci lub więcej, do danego żłobka uczęszcza już brat lub siostra dziecka oraz w sytuacji, gdy dziecko wychowywane jest przez tylko jednego rodzica.

Nowością jest też wprowadzenie wakacji od żłobka. W praktyce oznacza to, że dziecko przez pewien okres, ale nie dłużej, niż przez miesiąc w ciągu roku, może nie uczęszczać do placówki, a rodzice w tym czasie zwolnieni są z opłat. Zmieniają się też terminy rekrutacji. Ta prowadzona będzie raz w roku, między 17 kwietnia a 11 maja.

Nowe statuty gminnych żłobków zatwierdzić musi jeszcze Rada Miasta Gdyni, ale to tylko formalność. Nastąpi to na najbliższej sesji, która zaplanowana jest 26 lutego.

 

Marcin Lange/ak