Wiadomości
Armia Krajowa została powołana 14 lutego 1942 roku (Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

piątek,

14 lutego 2020

15:33

Sopot upamiętnił powstanie Armii Krajowej. "14 lutego 1942 roku to niezwykle ważna data w polskiej historii"

Armia Krajowa to symbol polskiej walki o niepodległość - mówiono w piątek w Sopocie. W Parku Sanitariuszki Inki odbyły się uroczystości związane z 78. rocznicą utworzenia Armii Krajowej.

Przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej i pomnikiem Sanitariuszki Inki złożono kwiaty z udziałem wojskowej asysty honorowej. - 14 lutego 1942 roku to niezwykle ważna data w polskiej historii. To wtedy scalono zdecydowaną większość organizacji wojskowych w Armię Krajową - mówił podczas uroczystego wystąpienia Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

- Celem było pokazanie Europie, ale też Związkowi Radzieckiemu, że na ziemiach polskich funkcjonuje polska armia. Ta organizacja wniosła ogromny wkład w utworzenie niepodległego, suwerennego państwa polskiego. Nie miało to oczywiście miejsca w 1945 roku, a dopiero 44 lata później, ale czyn zbrojny i etos Armii Krajowej funkcjonował w pamięci narodu. Dziś Rzeczpospolita jest wolnym, suwerennym państwem w Unii Europejskiej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wkład Armii Krajowej - dodał wojewoda.

MEDALE I ODZNACZENIA ZA ZASŁUGI

Podczas uroczystości wręczono też szereg medali i odznaczeń. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości uhonorowani zostali Paweł Lulewicz, Rafał Matusiak i Zofia Zygmuntowicz. Dziewięciu osobom wręczono medale "Pro Bono Poloniae", a medalami "Pro Patria" za zasługi kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowano Alicję Faron-Przybylską i prezesa Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. Adama Mellera.

W skład powołanej 14 lutego 1942 roku Armii Krajowej weszły niemal wszystkie organizacje zbrojne działające na terenie Polski. Według szacunków liczyła ok. miliona żołnierzy i określana była czwartą największą armią świata. W trakcie okupacji żołnierze AK przeprowadzili ok. tysiąca akcji zbrojnych i dywersyjnych.

Marcin Lange/pb


Zobacz Galerię