Wiadomości
Wstępnie współpraca potrwa rok. Strony nie zdradzają wysokości finansowania. (mat. prasowe)

piątek,

14 lutego 2020

14:26

Grupa Lotos wesprze finansowo działania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Gdański koncern będzie mecenasem kultury w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W piątek władze spółki i instytucji kultury podpisały roczną umowę. Jeśli korzyści będą zauważalne, oba podmioty przedłużą współpracę na kolejne lata.

- Otrzymujemy już znaczne wsparcie od samorządów, to jednak na działalności gro środków pochodzi z zewnątrz i o te środki musimy walczyć. Ministerstwo nas wspiera, Unia Europejska, fundacje i podmioty zewnętrzne. Wsparcie udzielone przez koncern da nam spokój w działaniu - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor teatru.

- Teatr to nie tylko budynek, gdzie wystawia się sztuki. To jest przestrzeń, gdzie kształtuje się pamięć i jej język. Jest sztuką słowa i obrazu. Jest miejscem edukacji. Jest rzeczą ważną, że Grupa LOTOS dostrzega rolę teatru i kultury w ogóle w kształtowaniu wrażliwości i postaw - dodaje.

Ci, którzy się niepokoją tym, iż za chwilę elewacje teatru zostaną zasłonięte reklamami, nie powinni się martwić. Władze teatru nie mogą ingerować w jego architekturę. Jeśli pojawią się elementy reklamy, to wewnątrz teatru.

– Grupa LOTOS od wielu lat napędza polską kulturę. Szczególnie bliskie są nam trójmiejskie instytucje, takie jak Gdański Teatr Szekspirowski, które swoimi działaniami przybliżają Polakom sztukę. Nasza firma była zaangażowana w tworzenie tej instytucji, sponsorowaliśmy uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę. Byliśmy też partnerem Pierwszego Zjazdu Polskich Hamletów. Gdański Teatr Szekspirowski to miejsce, gdzie oprócz przedstawień teatralnych, odbywają się liczne warsztaty i koncerty. Na tej współpracy zyskają nie tylko mieszkańcy Pomorza. Dzięki wsparciu LOTOSU teatr będzie mógł nadal się rozwijać i umacniać swoją pozycję na kulturalnej mapie naszego kraju – podkreśla Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS.

WIELOLETNIA WSPÓŁPRACA

Koncern od ponad 10 lat współpracuje z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Grupa LOTOS sponsorowała uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę GTS. Jest m.in. sponsorem Festiwalu Szekspirowskiego - jednego z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie.

Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, w 1997 roku przekształcając je w festiwal.

W GTS, przy udziale Fundacji Theatrum Gedanense, oprócz przedstawień teatralnych odbywają się także seminaria, happeningi i warsztaty. Teatr zajmuje się również edukacją teatralną dzieci i młodzieży, promocją młodych artystów i wspieraniem talentów aktorskich. To także sztuka związana z teatrem ulicznym. Dzięki Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu powstał "Teatr w Oknie" - pierwszy tego typu teatr studyjny na świecie, usytuowany w centrum gdańskiego Głównego Miasta.

Gdański Teatr Szekspirowski to trójmiejskie okno na świat. Przybliża również twórczość zagranicznych artystów. W 2018 roku otrzymał grant w programie Kreatywna Europa prowadzonym przez Komisję Europejską.

Maciej Naskręt