Wiadomości
Pomimo upływu lat, bohaterka reportażu wciąż ma sentyment do morza (Fot. archiwum prywatne)

sobota,

15 lutego 2020

09:43

Reportaż dziennikarki Radia Gdańsk w niedzielę w radiowej Jedynce. "To opowieść o kobiecie, która nigdy nie zapomniała o morzu"

Reportaż dziennikarki Radia Gdańsk Anny Rębas pt. "Zobaczyłam Morze" w niedzielę o godz. 17:00 zostanie wyemitowany w programie Perły Reportażu Jedynki Polskiego Radia. Reportaż zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego Bałtyk 2019.

Helena skończyła 84 lata. Mieszka w Gdyni i jest niewidoma. Wzrok straciła w dzieciństwie. Autorka reportażu spotkała ją kiedyś na gdyńskim żaglowcu Zawisza Czarny. Wtedy pani Helena pierwszy raz poczuła, jak to jest znaleźć się na morzu. Wypłynęła wtedy w swój pierwszy rejs.

rejs

(Fot. archiwum prywatne)


Zgłosiła się do projektu, organizowanego przez również niewidomego Romana Roczenia i kapitana Janusza Zbierajewskiego, i została przyjęta. To było wielkie wydarzenie w jej życiu. Mimo niepełnosprawności, udało jej się pokonać wszystkie słabości. Potem już nie było okazji, żeby popłynąć, ale o morzu nie zapomniała nigdy.

 
DRUGIE SPOTKANIE Z BOHATERKĄ

Po latach panie spotkały się ponownie. Helena nadal kocha morskie podróże, ale jest też autorką świeżo wydanej książki "Iskierki w mroku". Pięknie śpiewa. Jej przeżycia stały się tematem kolejnego reportażu naszej dziennikarki.

Helenka przy pianinie

(Fot. archiwum prywatne)


Podczas ostatniej wizyty dziennikarka spotkała w domu Heleny jej młodych przyjaciół: Dawida i Julitę. Dawid jest uczniem bohaterki reportażu i napisał program komputerowy dla niewidomych. Spotkanie przywołuje morskie historie sprzed lat. Wizyta u Heleny kończy się nieoczekiwanie. Panie wybierają się na wspólny spacer. I wchodzą na pokład Daru Pomorza.

 

dr