Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

czwartek,

13 lutego 2020

19:11

Wydarzenia w Pucku i Wejherowie, bilet metropolitalny i rozwój polskich miast [PIĄTEK W RADIU GDAŃSK]

W piątek Gościem Dnia Radia Gdańsk będzie wiceminister Jarosław Sellin. Piotr Kubiak porozmawia z nim m.in. o poniedziałkowej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Prezydent został tam wygwizdany przez działaczy KOD, którzy przyjechali z Warszawy. Pikietujący mieli ze sobą transparenty, na których widniały hasła m.in. "Konstytucja" i "Duda jesteś wstydem narodu". Na rozmowę poświęconą także innym tematom politycznym, zapraszamy punktualnie o godzinie 8:30.
__________________________________________________________________________________________________

Głównym tematem Samorządowego Piątku w Radiu Gdańsk będzie wspólny miesięczny bilet metropolitalny. W sprawie biletu, który miałby kosztować 150 zł (ulgowy 75 zł) wstępnie porozumiało się 14 gmin zrzeszonych w ramach Związku Metropolitalnego. Gośćmi Joanny Stankiewicz będą: przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni Marcin Wołek oraz wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski.
__________________________________________________________________________________________________

Tylko 6 polskich miast ma szansę na rozwój. Wszystko przez demografię i walkę między miastami o nowych mieszkańców i pracowników. Wojna w cyberprzestrzeni - ponoć jeśli jej jeszcze nie ma, to lada moment będzie. Jakie skutki wyrządzi? Jak odczuje ją zwykły "Kowalski"? I jak się przed nią bronić? Na to pytanie odpowiedzi poszukają goście audycji Ludzie i Pieniądze, czyli Michał Mysiak, prezes Software Development Academy oraz Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej. Na tę rozmowę zapraszamy chwilę po godzinie 9:30.
__________________________________________________________________________________________________

Jutrzejszy program Studio Polityka zostanie poświęcony zamieszaniom przy wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku. Obecni w studiu poruszą także temat debaty na temat praworządności w Polsce, która odbyła się w Parlamencie Europejskim. Gośćmi Jarosława Popka i Piotra Kubiaka będą: Marek Formela z "Gazety Gdańskiej" i portalu wybrzeże24.pl oraz Andrzej Potocki z portalu wpolityce.pl. Na tę audycję zapraszamy chwilę po godzinie 11:00.
__________________________________________________________________________________________________

Gościem audycji Po pierwsze wiersze o godz. 21:30 będzie Serhij Żadan, ukraiński poeta i prozaik, kultowa postać współczesnej literatury ukraińskiej i jeden z najbardziej cenionych pisarzy europejskich, o czym świadczą przekłady na niemal dwadzieścia języków oraz liczne nagrody (m.in. Nagroda Literacką Europy Środkowej "Angelus"). W Polsce opublikował m.in. tomy wierszy: "Historia kultury początku stulecia" i "Etiopia" oraz powieści takie jak: "Big Mac", "Depeche Mode" czy "Mezopotamia". Występuje także w dwóch składach rockowych, wykonując swoje wiersze i piosenki. Z Serhijem Żadanem rozmawiał będzie Tadeusz Dąbrowski. Gorący zachęcamy do słuchania, także gości i rezydentów z Ukrainy!_