Wiadomości
Brak segregacji odpadów na cmentarzu w Nowym Porcie. (fot. Łukasz Hamadyk)

czwartek,

13 lutego 2020

19:25

Gdańsk stawia na recykling, a nie dba o segregację śmieci na cmentarzach? GZDiZ odpiera zarzuty

- Gdańsk nie segreguje śmieci na cmentarzach - uważa Łukasz Hamadyk. Przewodniczący zarządu dzielnicy Nowy Port dziwi się urzędnikom, gdyż to głównie oni zachęcają mieszkańców do recyklingu. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przekonuje, że odpowiednie pojemniki już stoją, a miasto segreguje odpady selektywnie.

- Urzędnicy kreują Gdańsk na zielone miasto, a tymczasem na nekropoliach nie ma odpowiednich warunków do poprawnej segregacji. Miasto powinno ustawić jak najszybciej pojemniki do recyklingu odpadów. To byłaby część nie tylko edukacji, ale także oszczędność dla miasta, działanie ekologiczne - mówi Hamadyk.


Problem opisany przez przewodniczącego zarządu dzielnicy Nowy Port dotyczy cmentarza na Łostowicach i właśnie w Nowym Porcie.

MIASTO: SEGREGUJEMY ODPADY SELEKTYWNIE

O sprawę zapytaliśmy Magdalenę Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Na terenie wszystkich gdańskich cmentarzy komunalnych zorganizowany jest system zbiórki odpadów, na których każdy odwiedzający ma możliwość w sposób selektywny gromadzić wytworzone odpady w podziale na odpady metalowe i z tworzyw sztucznych, szklane, biodegradowalne i resztkowe - mówi Kiljan.

Ze względu na charakterystykę i strukturę odpadów powstających na cmentarzach, zdecydowanie najwięcej jest pojemników na odpady resztkowe - w których zbierane są m.in. zabrudzone parafiną znicze, doniczki, ceramika, pokryte folią papierowe opakowania, a także wiązanki, które często składają się z folii, szarf, drutów, kwiatów sztucznych i świeżych - oraz pojemników na odpady biodegradowalne - w których gromadzone są niezanieczyszczone odpady roślinne.

 smieci gzdiz

 Pojemniki do segregacji na cmentarzu w Oliwie. (Fot. GZDiZ)


BĘDĄ KOLEJNE ZMIANY NA CMENTARZACH


W pobliżu bram wejściowych oraz w pobliżu budynków cmentarnych, poza wymienionymi wyżej pojemnikami, wystawione są także pojemniki na papier.

- Dodatkowo w drugim kwartale roku planujemy wyposażyć wszystkie cmentarze komunalne w stojaki do wtórnego użycia zniczy oraz do wtórnego użycia foliowych worków, wykorzystywanych do przenoszenia odpadów BIO do odpowiednich pojemników, natomiast w pobliżu bram wejściowych na cmentarze Łostowicki oraz Srebrzysko, ustawione zostaną pojemniki na zużyte baterie z elektronicznych zniczy LED - mówi rzecznik prasowy.

Gdańsk z cmentarzy wywozi prawie 4 tysiące ton odpadów rocznie.

 

POSŁUCHAJ:

 


Maciej Naskręt