Wiadomości
Samorząd ma na swoim terenie ma kilka dużych jezior doskonale nadających się do uprawiania sportu (Fot. UG Rzeczenica)

piątek,

14 lutego 2020

14:30

Pierwsza ze 100 żaglówek będzie z Gdańska. Rzeczenica będzie promować żeglarstwo

Pierwsza żaglówka przyjedzie z Gdańska, kolejne będą kupowane na miejscu. Gmina Rzeczenica w powiecie człuchowskim chce zapoczątkować u siebie modę na żeglarstwo. Jest ona jedną z 23 na Pomorzu, które przystąpiły do programu "100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem".


Obecnie na terenie gminy Rzeczenica nie działa żadna szkółka żeglarska, choć samorząd ma na swoim terenie ma kilka dużych jezior doskonale nadających się do uprawiania tego sportu. Ci, którzy mają ochotę tam popływać muszą przyjeżdżać z własnym sprzętem. 

 

WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ


- Chcemy rozwiązać ten problem i wykorzystać potencjał, który posiadamy – mówi Marcin Szulc, wójt gminy Rzeczenica. -Zdecydowaliśmy się na uczestnictwo w projekcie z uwagi na to, że chcemy współpracować ze szkółkami żeglarskimi. Dzieci, które chciały z tego skorzystać musiały jeździć do Człuchowa. My chcielibyśmy zapoczątkować modę na żeglarstwo, na pływanie, również na terenie gminy Rzeczenica – dodaje Szulc.

 

Wraz z pojawieniem się pierwszej żaglówki ruszą też pierwsze kursy dla dzieci. Jeżeli okaże się, że na miejscu jest duże zainteresowanie tym sportem, samorząd zakupi kolejne łodzie. Nad jeziorem Szczytno powstanie też profesjonalna szkółka żeglarska.

Kursy ruszą latem przyszłego roku.

 

Dariusz Kępa/ak