Wiadomości
Zdjęcie z wypadku w Tczewie, w którym kierowca potrącił dwóch pieszych (Fot. KMP Tczew)

środa,

12 lutego 2020

17:55

Najwięcej wypadków z pieszymi dzieje się na przejściach. Na szczęście ofiar jest mniej niż przed rokiem

Początek roku bezpieczniejszy dla pieszych na Pomorzu. Wypadków jest mniej niż przed rokiem, ale powodów do radości niewiele, bo większa część z nich zdarzyła się na przejściach dla pieszych.

Przez pierwszych 40 dni 2020 roku w naszym województwie doszło do 60 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Zginęły w nich 3 osoby. Rok wcześniej, w tym samym czasie wypadków było 80, a ofiar aż 6.

Jak mówi komisarz Joanna Skrent z pomorskiej drogówki, niepokoić może jednak odsetek zdarzeń na pasach. - O ile w ubiegłym roku była ich nieco ponad połowa, to w tym mówimy już o dwóch trzecich, bo sytuacji z rannymi na zebrze było 40 - komentuje.

NOWE PRZEPISY JESZCZE NIE WESZŁY W ŻYCIE

Zdaniem policji wiele osób, zwłaszcza seniorów, już dziś uważa, że ma przy przejściu bezwzględne pierwszeństwo. Winni są jednak wszyscy uczestnicy ruchu. Nierzadko zdarza się, że podczas gdy jeden kierujący zatrzymuje się, by przepuścić pieszego - drugi przejeżdża obok.

Przypomnijmy, w myśl projektu zmian w prawie ruchu drogowego - od lipca pieszy już zbliżając się do pasów będzie miał pierwszeństwo. Obowiązkiem kierowcy zaś ma być zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo niechronionego uczestnika ruchu.

6 NA 10 WYPADKÓW ZDARZYŁO SIĘ NA PASACH 

W ubiegłym roku na Pomorzu w wypadkach z udziałem pieszych zginęły 44 osoby. Na przejściach - 11. Wszystkich ofiar na drogach było 160.

W Polsce od 1 stycznia życie na drogach straciło już ponad 100 pieszych (W 2018 zginęło ich 803). 6 na 10 wypadków wydarzyło się na pasach.

Poniżej prezentujemy tabelę, w której podsumowujemy liczbę wypadków w pierwszych 40 dniach 2019 i 2020 roku:

Tabelinia

   *wartości przedstawione w tabeli oznaczają 2019/2020 rok

 

Sebastian Kwiatkowski