Wiadomości
Nowe oddziały to lepsze warunki zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

środa,

12 lutego 2020

17:30

Jeszcze lepsze warunki i opieka. Dwa nowe oddziały otwarte w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku

Do użytku zostały oddane Oddział Pediatrii i Mukowiscydozy oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Przebudowa trwała 7 miesięcy, przez ten czas szpital funkcjonował normalnie.
Nowe oddziały to przede wszystkim lepsze warunki dla pacjentów, lekarzy i personelu medycznego. Szczególnie ważne było powstanie Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy. Właśnie w szpitalu na Polankach dzieci i dorośli zmagający się z mukowiscydozą mogą liczyć na specjalistyczną opiekę. To jedyny szpital w Polsce północnej oferujący takie kompleksowe leczenie.

- Oddział teraz dysponuje 9 dużymi, jasnymi, przestrzennymi salami. Każda z nich ma swój własny węzeł sanitarny. Każda sala została też wyposażona w sprzęt do ćwiczeń. Nasi pacjenci spędzają w szpitalu czasem wiele tygodni. Mamy nadzieję, że teraz ten czas spędzany z nami będzie choć trochę przyjemniejszy – mówi Ewa Sapiejka, kierowniczka oddziału. Szpital pod opieką ma w tej chwili około 160 pacjentów z mukowiscydozą. To osoby w różnym wieku.

SKOK JAKOŚCIOWY

Podczas remontu zmieniono też lokalizację Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe. W strukturę oddziału wchodzi 6 stanowisk intensywnej terapii.

- Na pewno jest to dla nas skok jakościowy – przyznaje Joanna Sawicka, kierowniczka Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Oddział został przeniesiony w miejsce po Poradni Rehabilitacyjnej.

DODATKOWE WEJŚCIE

Do budynku na Polankach zostanie też dobudowane zewnętrzne wejście wraz z podjazdem dla wózków, aby pacjenci poradni nie wchodzili przez szpital. Otwarcie Poradni Rehabilitacyjnej planowane jest w kwietniu.

Inwestycja kosztowała prawie 7,6 mln zł, z czego 6,9 mln zł pochodziło z budżetu województwa pomorskiego, szpital przeznaczył ponad 100 tys. zł, a sprzęt o wartości prawie 600 tys. zł przekazała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

WIELOSPECJALISTYCZNY OŚRODEK

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku to publiczny wielospecjalistyczny ośrodek, który opieką obejmuje niemowlęta, dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. W szpitalu jest siedem oddziałów, pięć pracowni diagnostycznych oraz dwanaście poradni.

Aleksandra Nietopiel/pb