Wiadomości
Komisariat składa się z dwóch budynków - części biurowej oraz części garażowej (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

środa,

12 lutego 2020

15:53

Nowy komisariat przy ul. Staniszewskiego na Wiczlinie. Po kilku latach w końcu został oddany do użytku

Największa dzielnica Gdyni ma wreszcie swój komisariat. Po wielu perturbacjach do użytku oddano nową siedzibę policji przy ul. Staniszewskiego na Wiczlinie. Komisariat składa się z dwóch budynków - dwupiętrowego biurowego oraz części garażowej połączonej z kompleksem przeznaczonym dla policyjnych psów i ich przewodników.


- Wiczlino to prężnie rozwijająca się dzielnica Gdyni i budowa tutaj komisariatu była palącą kwestią. Udało się, co z pewnością znacząco wpłynie na komfort i bezpieczeństwo ponad 20 tysięcy mieszkańców, ale też na komfort pracy funkcjonariuszy, którzy będą tu pełnić służbę - mówi Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

PROBLEMY KOMISARIATU

Komisariat na Wiczlinie pierwotnie gotowy miał być już kilka lat temu. Najpierw problemem była jednak jego lokalizacja, ale ostatecznie miasto wymieniło się gruntami ze Skarbem Państwa przekazując teren naprzeciwko pętli autobusowej. Później policja miała problem z rozstrzygnięciem przetargu na wykonanie inwestycji - udało się dopiero za trzecim razem. Komisariat wreszcie gotowy miał być pod koniec ubiegłego roku, ale i tu wkradło się opóźnienie. Nieoficjalnie powodem był brak środków na wyposażenie siedziby.

Do nowego komisariatu przeprowadziło się 48 policjantów z Witomina, którzy dotychczas pracowali w warunkach urągających wszelkim standardom. Ich siedziba zajmowała część parteru w jednym z bloków przy ul. Chwarznieńskiej.

CIĘŻKIE WARUNKI

- Nie da się ukryć, że warunki lokalowe na Witominie były wyjątkowo ciężkie, zarówno dla policjantów, jak i interesantów. Teraz jednak to się zmieniło i funkcjonariusze zaliczą skok cywilizacyjny - mówi podinspektor Adam Gruźlewski z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Co wyróżnia ten komisariat, to specjalne pomieszczenia dla policyjnych psów tropiących i ich przewodników. Znajduje się tu 6 kojców, pomieszczenia socjalne i weterynaryjne oraz specjalna kuchnia dla psów.

Budowa komisariatu kosztowała ponad 9 mln zł. Policjanci z Wiczlina, na dobry początek, dostali też nowy radiowóz zakupiony ze środków centralnych policji.

 

Marcin Lange/ak


Zobacz Galerię