Wiadomości
Główne uroczystości odbyły się w niedzielę Pucku (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

środa,

12 lutego 2020

11:40

Wizyta prezydenta, odnowienie Aktu Zaślubin, podróż historycznym pociągiem. 100. rocznica zaślubin Polski w Pucku [ZDJĘCIA]

To było wielkie wydarzenie - 100. rocznica zaślubin Polski z morzem. Główne uroczystości odbyły się w niedzielę Pucku, skąd prowadziliśmy specjalny program i gdzie pojechaliśmy historycznym pociągiem. W obchodach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda, został odnowiony Akt Zaślubin, odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Miotka. Przypominamy te ważne uroczystości na zdjęciach naszego fotoreportera.

- To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie państwa przodkowie, wasi dziadkowie, ojcowie, gdyby nie Kaszubi, którzy na tej ziemi przetrwali ze swoim głębokim poczuciem odrębności, polskości i wierności Rzeczypospolitej. Przetrwali najtrudniejsze chwile, germanizację, prześladowania. 100 lat temu przyszli w to miejsce, by towarzyszyć generałowi Józefowi Hallerowi, polskim żołnierzom i politykom, którzy przybyli z Warszawy, by razem z nimi świętować. Wtedy rybacy z Pucka, Kaszubi, trzymając wiosła, jako strażnicy polskiego Bałtyku, przekazali pieczę i straż nad morzem polskim żołnierzom, którzy tu przybyli. To wielka zasługa ludzi tej ziemi, ludzi zawsze wiernych Polsce, którzy przez stulecia nie wahali się za Polskę i polskość płacić ceny najwyższej - mówił w Pucku prezydent Andrzej Duda.

RG


Zobacz Galerię