Wiadomości
W sezonie letnim tą trasą w ciągu godziny przemieszczają się tysiące pojazdów (Fot. Google Street View)

środa,

12 lutego 2020

10:13

Za dwa lata Brzezie będzie miało obwodnicę. Mieszkańcy zabiegali o nią od lat

Obwodnica Brzezia będzie pierwszą na Pomorzu i jedną z pierwszych w Polsce dróg, powstałych w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic. Prace są tam na tyle zaawansowane, że jej budowa mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku. Latem 2022 droga ma być gotowa.
Nowa obwodnica powstałaby na styku województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, w ciągu drogi krajowej numer 25, prowadzącej z Bydgoszczy do Koszalina i dalej nad morze.

- W sezonie letnim tą trasą w ciągu godziny przemieszczają się tysiące pojazdów. Powoduje to wiele problemów – mówi Marcin Szulc, wójt gminy Rzeczenica. - Stan techniczny tej arterii jest już niezadowalający. Bliska odległość domów od drogi krajowej i bardzo duży ruch tranzytowy samochodów ciężarowych, czy w okresie letnim samochodów osobowych, stwarza bardzo dużą uciążliwość. Są też problemy komunikacyjne, związane chociażby z włączeniem się do ruchu, czy z przejściem na drugą stronę ulicy, na plac rekreacyjny, na cmentarz, czy nawet do sklepu – dodaje wójt.

BUDOWA RUSZY W PRZYSZŁYM ROKU

Walka mieszkańców o obwodnicę trwa już kilka lat, stąd poważne zaawansowanie prac związanych z jej przygotowaniem. Zgodnie z harmonogramem dokumentacja projektowa tej drogi będzie gotowa jeszcze w lutym. Wiosną przyszłego roku ruszy budowa. Wszystko będzie gotowe w 2022 roku. 

Dariusz Kępa/mrud