Wiadomości
W ciągu najbliższych 48 godzin pogoda może się zmienić o 180 stopni (Fot. wikipedia/ Aleksandr Abrosimov)

sobota,

08 lutego 2020

20:21

Potężna wichura nadciąga nad Europę, powieje nawet 120 km/h. Na Pomorzu ostrzeżenie drugiego stopnia

Patrząc na pogodę ostatnich dni wydawać by się mogło, że do ciepłej wiosny mamy coraz bliżej, ale nic bardziej mylnego. Nad Europę nadciąga potężna wichura, powieje nawet 120 km/h. W Polsce najsilniej zawieje w górach i na Pomorzu. W naszym rejonie IMGW przewiduje ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem od niedzielnego poranka do 7:30 we wtorek.

W ciągu najbliższych godzin pogoda może się diametralnie zmienić. Od 7:30 w niedzielę prognozuje się silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 95 km/h, z południowego zachodu. W poniedziałek podobnie - zawieje wiatr od 30 km/h do 45 km/h, do 95 km/h, także z południowego zachodu. W pasie nadmorskim należy się liczyć z wiatrem o sile 9-10 stopni w skali Beauforta.

ZACZNIE SIĘ W NIEDZIELĘ

Temperatura maksymalna wyniesie od 4 do 6 stopni Celsjusza. Wiatr początkowo umiarkowany, ale od godzin południowych będzie wiał coraz silniejszy - w porywach do 60 km/h, a w pasie nadmorskim do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Okresami wystąpią opady deszczu - od 8 mm do 15 mm. Temperatura minimalna wyniesie od 3 do 5 stopni, nad samym morzem około 6 stopni. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 95 km/h, południowy i południowo-zachodni.

PONIEDZIAŁEK

W dzień zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotnie spadnie deszcz, możliwe są też burze. Prognozowana wysokość opadów wyniesie od 5 do 10 mm, w powiatach północnych do 15 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 6 do 7 stopni. Wiatr zawieje od 30 do 45 km/h, w porywach do 95 km/h.

ORKAN SABINE

Jak podkreślają synoptycy z Info Meteo Elbląg, wszystko za sprawą orkanu Sabine, który wpłynie na pogodę na obszarze ponad 2 tysięcy kilometrów. Pomiędzy wyżem Frank znad Włoch i Turcji a groźnym układem ulokowanym w pobliżu Szkocji w niedzielne południe będzie aż 80 hektopaskali różnicy. W pierwszej połowie tygodnia przez Polskę, a przede wszystkim przez północne województwa, przemieszczać się mają fronty atmosferyczne i bruzdy niżowe, które będą powodować nasilanie wiatru. Spadnie deszcz, a nawet deszcz ze śniegiem.

 

 
BEZ PRĄDU?

Jeśli wyliczenia modeli numerycznych na poniedziałek się sprawdzą, należy się spodziewać szkód - powalonych konarów jak i całych drzew, uszkodzonych elementów sieci elektroenergetycznych, dachów. Mogą też nastąpić przerwy w dostawach energii elektrycznej.

 

przed wichuro

 (Mat. rcb.gov.pl)

pOr