Wiadomości
Rozmowy ze specjalistami mają przybliżyć temat pieczy zastępczej, rozwiać wątpliwości (Fot Pixnio)

niedziela,

09 lutego 2020

09:00

Dla tych, którzy chcą się podzielić domem i dla tych, którzy się wahają. MOPR zaprasza na spotkanie ze specjalistami od pieczy zastępczej

W Gdańsku brakuje rodzin zastępczych, także tych zawodowych. Rozmowy ze specjalistami mają przybliżyć temat pieczy zastępczej, rozwiać wątpliwości i zachęcić do podjęcia tego trudnego, ale dającego też wiele korzyści trudu.

- Proszę się nie bać, tylko przyjść i porozmawiać, a my powiemy, czy można na tę drogę wejść. Zapraszamy każdego, kto lubi dzieci i myśli, że mógłby pomóc. Potrzeby są ogromne, a będą one dopóty, dopóki będą dzieci w placówkach - mówi Joanna Radzimowska, kierownik Wydziału Pieczy Zastępczej w gdańskim MOPR.

MAŁŻEŃSTWO I OSOBA SAMOTNA

Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka może stworzyć zarówno małżeństwo, jak i osoba samotna. - Opieka nad cudzym dzieckiem to bardzo ciężka praca, ale my pomagamy. Mamy takie osoby, które cały czas wspierają rodziny zastępcze - to koordynator rodzinnej pieczy zastępczej i psycholog. Praca jest obciążająca, ale mamy też inne formy wsparcia jak superwizja, szkolenia czy wyjazdy. W okresie szkoleniowym, które trwa trzy miesiące, opowiadamy o cieniach i blaskach takiej opieki – dodaje J.Radzimowska.

Specjaliści od pieczy zastępczej będą dyżurować w godzinach od 8.00 do 18.00 w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku w środę 12 lutego. Pracownicy ośrodka odpowiedzą m.in. na pytania o udzielane rodzinom zastępczym wsparcie finansowe, rzeczowe, asystenckie oraz psychologiczne i prawne. Poradzą, jak przygotować się do pełnienia roli zastępczego rodzica.

Aleksandra Nietopiel/pOr