Wiadomości
(Fot. Pixabay.com/Jan Mesaros)

środa,

05 lutego 2020

07:30

Rząd przyjął projekt wprowadzenia podatku od małych butelek z alkoholem i podatku cukrowego. Jak bardzo podniosą się ceny tych produktów?

Ustawa opodatkuje alkohol sprzedawany w butelkach o pojemności do 300 ml. Dodatkowa opłata to 1 zł za 100 ml napoju. Jeśli chodzi o napoje z dodatkiem cukru, podrożeją one o 50 groszy za litr.

Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, ustawa zakłada opodatkowanie alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o pojemności do 300 mililitrów oraz słodzonych napojów. 


Zgodnie z projektem, przedsiębiorcy będą musieli wnieść opłatę za sprzedaż napojów alkoholowych o objętości do 300 mililitrów. Będzie to 1 złoty od 100 mililitrów małpki wódki 40 procent, oraz 88 groszy od 250 mililitrów małpki wina 40 procent.

Połowa pozyskanych w ten sposób pieniędzy ma trafić do gmin, a druga połowa do NFZ - na edukację, profilaktykę oraz świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

 

PODATEK CUKROWY

 

Za napoje z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej będzie wprowadzana opłata 50 groszy za litr. Będzie ją musiał uiścić podmiot, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej.

Dodatkowa opłata w wysokości 10 groszy za litr będzie wprowadzana dla napojów energetycznych - czyli tych z dodatkiem kofeiny i tauryny. Dodatkowe 5 groszy opłaty będzie obowiązywało za każdy gram cukru w napoju powyżej limitu 5 gram na 100 mililitrów.

Dochody z podatku cukrowego mają trafić do NFZ. Będą przeznaczone na edukację, profilaktykę i leczenie nadwagi i otyłości. Z opłaty będą zwolnione wyroby medyczne, zarejestrowane suplementy diety, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, preparaty do początkowego żywienia niemowląt oraz wyroby akcyzowe.

Jak napisano w komunikacie rządu, celem ustawy jest promocja prozdrowotnych wyborów konsumentów oraz walka z nadwagą i otyłością. 

 

IAR/ak