Wiadomości
Kapituła w trakcie ogłaszania laureata nagrody (fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

poniedziałek,

03 lutego 2020

18:58

Bartłomiej Skwara laureatem Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Wyróżnieni również kapitanowie "Daru Młodzieży"

To wybitny żeglarz, który jest wzorem do naśladowania dla młodzieży - tak konkursowa kapituła argumentowała przyznanie Bartłomiejowi Skwarze tegorocznej Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Specjalny laur przyznano kapitanom Ireneuszowi Lewandowskiemu i Rafałowi Szymańskiemu, którzy poprowadzili "Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości.

Bartłomiej Skwara, kapitan żaglowca „Fryderyk Chopin", nagrodzony został za żeglarską pracę z młodzieżą oraz zwycięstwo podczas The Tall Ships Races 2019 w klasie A, czyli największych jednostek. Jak podkreślili członkowie konkursowej kapituły, uhonorowanie kapitana Skwary to docenienie jego wyjątkowych dokonań żeglarskich oraz osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży i kształtowania świadomości morskiej.

- Jest wybitnym kapitanem i nauczycielem morskim. A biorąc jeszcze pod uwagę to, jakim człowiekiem był Leszek Wiktorowicz, uważam, że nagroda trafiła w tym roku w bardzo godne ręce - mówi o laureacie Waldemar Heflich, członek kapituły.

Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej - Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański, dowodzący „Darem Młodzieży" w Rejsie Niepodległości. Kapituła uhonorowała w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży.

Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza przyznano po raz dziewiąty. Specjalne medale wręczone zostaną laureatom na przełomie lutego i marca w Warszawie. 
 

Marcin Lange