Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

poniedziałek,

03 lutego 2020

19:08

Proste ćwiczenia dla uczniów, które pobudzają serce i budują wytrzymałość. Trwa program Fit Klasa

W 10 gdańskich szkołach trwa pilotażowy program Fit Klasa. To formuła ćwiczeń korekcyjnych, które mają zmniejszyć u dzieci ryzyko chorób cywilizacyjnych. Póki co biorą w nim udział uczniowie klas 0-III z 10 miejskich podstawówek.

Wcześniej na podobne zajęcia uczęszczali uczniowie, którzy mieli skierowanie od lekarza, a na lekcje Fit Klasy może przychodzić każdy – wystarczy zgoda rodzica. W specjalnie przygotowanych ćwiczeniach chodzi o to, by zwiększyć u dzieci wysiłek o średniej i umiarkowanej intensywności, który kształtuje sprawność krążeniowo-oddechową i obniża ryzyko chorób sercowo–naczyniowych.

ZDROWY CZŁOWIEK

- Możemy powiedzieć, że zmęczony uczeń to dobrze rozwijający się uczeń, a w przyszłości też zdrowszy dorosły człowiek. Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że największym wrogiem zdrowia publicznego są choroby sercowo-naczyniowe. Nie biorą się znikąd. Jedną z przyczyn jest coraz mniejsza dawka aktywności fizycznej, która obciąża układ krążenia – mówi Marek Jankowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia.

 

fit2

(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)PROSTE ĆWICZENIA

Takimi zajęciami w ramach Fit Klasy od przyszłego roku szkolnego mają zostać objęte dzieci z klas 0-III ze wszystkich gdańskich podstawówek. – Program jest dla każdego, wystarczy tylko zgoda rodzica. Nie ma tutaj trudnych i skomplikowanych ćwiczeń, bardziej takie, które pobudzają serce, oddech i budują wytrzymałość fizyczną. Na tym też polega odpowiedzialność nas i miasta za przyszłość naszych dzieci – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Partnerami programu Fit Klasa jest Gdański Uniwersytet Medyczny i Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu.

 

Posłuchaj materiału:

 

Aleksandra Nietopiel/pOr