Wiadomości
W ten weekend na Pomorzu mocniej zawieje (Fot. Agencja KFP/Paweł Marcinko)

sobota,

01 lutego 2020

17:41

Do poniedziałku możliwy silny wiatr i wahania poziomu pomorskich rzek. IMGW wydał komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w województwie pomorskim w nocy z sobotę na niedzielę oraz w niedzielę. Z kolei na pomorskich rzekach do poniedziałku spodziewane są wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, od godz. 3 w nocy z sobotę na niedzielę do godz. 17 w niedzielę w całym województwie pomorskim spodziewany jest silny wiatr. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska oceniono na 90 proc.

WIATR: PIERWSZY STOPIEŃ


Wydane ostrzeżenie jest komunikatem pierwszego stopnia. Oznacza to, że w tej lokalizacji przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

WEZBRANIA RZEK: DRUGI STOPIEŃ

IMGW ostrzegł też przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach Pomorza. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy zlewni Słupi, Wieprzy oraz Łeby. Wahania poziomów wody spowodowane będą spływem wód opadowych oraz prognozowanymi opadami.

Wydany w tym zakresie przez IMGW alert jest ostrzeżeniem drugiego stopnia, co oznacza, że stany wody - obserwowane lub prognozowane - na tych rzekach układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale nadal poniżej stanów alarmowych.

W związku z tym, IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

PAP/dr