Wiadomości
W poradni UCK przyjmują urolog i dermatolog fot. Sylwia Mierzewska/UCK

wtorek,

28 stycznia 2020

20:40

To jedyna taka poradnia dla mężczyzn w Polsce. Otwarto ją w gdańskim UCK

Pierwsza i jedyna w Polsce poradnia chorób prącia została otwarta w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Miejsce to jest odpowiedzią na wątpliwości mężczyzn. którzy często nie wiedzą, do jakiego specjalisty zgłosić się ze swoimi dolegliwościami.

- Przyjmują w niej lekarze kilku specjalności, co ułatwia pacjentom znalezienie pomocy - mówi dyrektor ds. lecznictwa dr hab. Tomasz Stefaniak. Dodaje, że choroby prącia to ciągle temat tabu, brakuje w tym zakresie oświaty zdrowotnej, bo znajdują się pomiędzy obszarem działania dermatologii i urologii. - Dzięki kilkuletniej współpracy specjalistów z tych obu dziedzin w UCK powstała specjalistyczna poradnia - dodaje dyrektor.

PACJENT MA KOMPLEKSOWĄ OPIEKĘ

To pierwsza taka placówka w Polsce. - Z punktu widzenia pacjenta najczęściej jego obawę budzą dwie sprawy: czy jego dolegliwości są związane z chorobą weneryczną, czy z rakiem. Rzeczywiście nowotwór to najgroźniejsza choroba, którą się zajmujemy. W większości mężczyźni nie są specjalnie skłonni do zgłaszania się ze swoimi dolegliwościami, zwłaszcza dotyczącymi narządów płciowych, do lekarzy. Chcielibyśmy to zmienić i poprawić wyniki leczenia, bo gdy rozpoznanie jest opóźnione, efekty terapii są gorsze - tłumaczy dr hab. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK.

PORADNIA CHORÓB PRĄCIA fot. Sylwia Mierzewska 8
Fot. Sylwia Mierzewska/UCK 

SZYBKA POMOC NAJSKUTECZNIEJSZA

W poradni leczone są infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, stany zapalne, choroby skóry, uczulenia, deformacje, zmiany łagodne oraz stany przednowotworowe i nowotwory. Zgłaszać się powinni mężczyźni, którzy zauważą coś niepokojącego. 

- To mogą być stany zapalne, zaczerwienienia które nie ustępują po 2-3 dniach, a zwłaszcza wszelkie odchylenia od normy na powierzchni skóry albo błon śluzowych - dodaje prof. dr hab. Roman Nowicki, ordynator Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK.

- Pacjenci nie powinni czekać ze zgłoszeniem się do lekarza. Zmiany należy leczyć, gdyż grożą poważnymi powikłaniami i nie wolno zwlekać z rozpoczęciem leczenia. Jeśli mężczyzna odwleka wizytę, jego partnerka powinna go zachęcić żeby skorzystał z porady, bo przewlekłe infekcje są groźne także dla niej - dodaje profesor.

REJESTRACJA 

Do placówki można rejestrować się pod numerem tel. 58 727 05 05 lub mailowo: rejestracja@uck.gda.pl. Pacjenci przyjmowani są we wtorki od 14.30 do 17.00, w budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej UCK, przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku. Wymagane jest skierowanie, np. od lekarza rodzinnego lub specjalisty.  

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl