Wiadomości
Laureaci odebrali nagrody z rąk prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz (Fot. media.gdansk.pl)

wtorek,

28 stycznia 2020

15:58

Znamy laureatów nagrody im. Jana Heweliusza. Wyróżnienia za wybitne osiągnięcia naukowe i wkład w zgłębianiu myśli społeczno–politycznej protestantyzmu

W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku w rocznicę urodzin Jana Heweliusza odbyła się uroczystość wręczenia nagród jego imienia. Laureaci otrzymali dyplom, statuetkę Heweliusza autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tysięcy złotych. 

 Nagroda ta jest wręczana za wybitne osiągnięcia naukowe. W dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych jest przyznawana jest od 1988 roku, a w 2001 roku po raz pierwszy wyłoniono laureata w dziedzinie nauk humanistycznych. W 2013 roku do tej kategorii dołączono także nauki społeczne.

W kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych wyróżniono profesor Małgorzatę Myśliwiec za wybitne osiągnięcia naukowe, dotyczące diagnostyki oraz terapii komórkowej dzieci z cukrzycą typu 1. Profesor pracuje w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

W kategorii nauk humanistycznych i społecznych wyróżniono księdza Marcina Hintza, biskupa Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. To nagroda za znaczący wkład w zgłębianie myśli społeczno–politycznej protestantyzmu.


Każdy z laureatów otrzymał dyplom, statuetkę Heweliusza oraz 20 tysięcy złotych. 

 

js/ak