Wiadomości
fot. archiwum prywatne Darii Wolak

wtorek,

28 stycznia 2020

20:24

Protonoterapia glejaka szansą na wyzdrowienie. 28-letnia Daria z Gdańska zbiera pieniądze na leczenie

Daria ma 28 lat, jest psychologiem i psychoterapeutą, pracuje w poradni zdrowia psychicznego i w przedszkolu w Gdańsku. Od niedawna wie, że ma nawrót choroby nowotworowej- glejaka mózgu. Nie została sama, na pomoc ruszyła grupa znajomych i przyjaciół, którzy pomagają zebrać pieniądze na kosztowną protonoterapię. Od niedawna pacjenci mogą z niej korzystać odpłatnie w Polsce, dotąd musieli szukać pomocy zagranicą.
- Pierwszy raz zachorowałam kiedy miałam 22 lata, przeszłam udaną operację. Sześć lat był spokój i nagle pod koniec ubiegłego roku zaczęły się drętwienia lewych kończyn i silne bóle głowy. Okazało się, że choroba wróciła - mówi Daria, która w grudniu 2019 roku przeszła ponowną operację na Oddziale Neurochirurgii szpitala Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

TERAPIA PROTONOWA TO SZANSA

Zabieg był udany, Daria nie ma żadnych powikłań neurologicznych, ale żeby zwiększyć jej szanse na wyzdrowienie potrzebuje terapii protonowej. To rodzaj radioterapii, w której do naświetlania komórek nowotworowych wykorzystywana jest wiązka protonów. Ta nowoczesna metoda leczenia raka jest wyjątkowo skuteczna, nie daje też praktycznie powikłań, obecnych przy klasycznej radioterapii.

Wiązka protonów trafia precyzyjnie w komórki rakowe, oszczędzając okoliczne zdrowe tkanki. Terapia jest w Polsce refundowana przez NFZ tylko w leczeniu wczesnych stadiów glejaka u dorosłych. Osoby z chorobą w III/IV stadium zaawansowania, jak Daria Wolak muszą za leczenie płacić sami. Koszt leczenia to około 100 tysięcy złotych.

Protonoterapii w przypadku glejaka można w Polsce poddać się w Centrum Cyklotronowym w Bronowicach pod Krakowem. Można też leczyć się zagranicą, ale tam koszt leczenia jest 2-3 razy wyższy. By trafić na leczenie do Bronowic trzeba zostać zakwalifikowanym w Radomskim Centrum Onkologii, które jest operatorem medycznym w zakresie protonoterapii nierefundowanej przez NFZ u dorosłych pacjentów.

daria z narzeczonym
Na zdj. Daria z narzeczonym przed i po operacji. Fot. Archiwum prywatne 

Do tej placówki, kilka tygodni po operacji, na kwalifikację u dr n. med. Andrzeja Radkowskiego trafiła młoda gdańszczanka. - Będę mogła przejść leczenie, ale muszę na dwa miesiące przeprowadzić się do Bronowic, no i muszę uzbierać na to pieniądze - mówi Daria.

POMOC DLA DARII

Na pomoc młodej kobiecie ruszyła rodzina i grupa przyjaciół. - Daria to wspaniała, ciepła osoba, bardzo pomocna i oddana swoim pacjentom - mówi pracująca z nią lekarz psychiatra dr Ewa Dołomisiewicz-Antolak. - Przyszła do mnie kilka lat temu na staż jako absolwentka psychologii, od razu wiedziałam, że jest stworzona do tego zawodu. W akcję pomocową zaangażowani są lekarze, osoby ze środowiska psychologów i psychoterapeutów, pacjenci naszej poradni oraz przyjaciele - dodaje lekarka.

Pieniądze są zbierane na dedykowane Darii konta, organizowane są też aukcje internetowe w mediach społecznościowych. - Można licytować m.in. sesje terapeutyczne, oferowane przez koleżanki Darii ze studiów, a także całą masę przekazanych nam przedmiotów - mówi Izabela Podlacha, psychoterapeutka, moderatorka grupy "Pomagamy Darii pokonać nowotwór" na Facebooku.

W niedzielę 2 lutego o 10:00 zaplanowany jest "Życiowy bieg i marsz dla Darii Wolak" na sopockim hipodromie, który zorganizowała psycholog z poradni w której pracuje Daria, Magdalena Jaroch-Lidzbarska. Z kolei w sobotę 8 lutego o 17:00 można wziąć udział w charytatywnym maratonie zumby, na terenie Centrum Sportu GUMed.  
 
Spotkanie poprowadzą trenerzy m.in Ania Cegłowska (Z-Dance), Ania Zacharek, Anna Barlak, Bartek Maciejewicz, Justyna Senger, Kamila Czyżewska, Magda KM, Małgosia Brzeska, Ola Dębczak. - Dochód z dobrowolnych cegiełek, będzie przeznaczony na leczenie Darii - dodaje Artur Antolak, lekarz patomorfolog, będący jednocześnie instruktorem zumby i organizatorem maratonu. Sprawy formalne spina zaprzyjaźniona psycholog Paulina Dąbrowska. 

Jeśli ktoś chce wesprzeć Darię w jej powrocie do zdrowia, może wpłacić pieniądze na jedno z kont: 

Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”
Santander Bank 31 1090 2835 0000 0001 2173 1374 
Tytułem: “2540 pomoc dla Darii Wolak"

Zbiórka na portalu siepomaga.pl - TUTAJ 

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl