Wiadomości
W miejscu egzekucji znajduje się dzisiaj pamiątkowa tablica (Fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)

piątek,

24 stycznia 2020

18:42

"Okupanci uznali, że będzie to dobra okazja do zastraszenia". Tczewianie wspomnieli ofiary egzekucji na świńskim rynku

Zginęli oskarżeni o sabotaż, którego najprawdopodobniej nie było. W piątek tczewianie upamiętnili rozstrzelanych przed osiemdziesięcioma laty mieszkańców. Egzekucja miała miejsce przy dzisiejszej ulicy Lecha, która wtedy nazywana była świńskim rynkiem.

W egzekucji, do której doszło 24 stycznia 1940 roku, życie straciły osoby, które Niemcy oskarżyli o sabotaż i podpalenie wozów pocztowych.

 

FAŁSZYWE OSKARŻENIA

 

Pożar, który miał miejsce w nocy poprzedzającej egzekucję, prawdopodobnie wybuchł w wyniku zaprószenia ognia. Nie wiadomo więc, czym Niemcy kierowali się, wskazując odpowiedzialnych za rzekomy sabotaż.

– Podejrzewamy, że były to osoby, które wcześniej zostały negatywnie zapamiętane przez miejscowych Niemców. Okupanci doszli do wniosku, że będzie to dobra okazja do zastraszenia polskich mieszkańców Tczewa – mówi Łukasz Brządkowski ze stowarzyszenia Dawny Tczew.

Po krótkim przesłuchaniu Polaków przewieziono na świński rynek, czyli plac przy dzisiejszej ulicy Lecha. Tu zostali rozstrzelani.

 

MIEJSCE PAMIĘCI

 

Od 1945 roku w miejscu egzekucji znajduje się pamiątkowa tablica. 4 lata temu, z inicjatywy Dawnego Tczewa i przy wsparciu władz samorządowych, tablicę wymieniono, poprawiając znajdujące się na niej nazwiska i daty urodzenia ofiar egzekucji.

– Uroczystości w miejscu mordu odbywają się od ośmiu lat. Spotykamy się i zapalamy po jednej świecy dla każdej z ofiar egzekucji – mówi Wojciech Giełdon z Dawnego Tczewa.

W piątkowej uroczystości z okazji 80. rocznicy egzekucji wzięli udział krewni pomordowanych, przedstawiciele władz samorządowych, strażacy z OSP i mieszkańcy Tczewa.

 

Wojciech Stobba/ak