Wiadomości
Skutki wycinki drzew. (Fot. Radio Gdańsk/Maciej Naskręt)

środa,

22 stycznia 2020

18:52

Wycinka drzew w miejskim lesie w Gdańsku przy Jaśkowej Dolinie. Uzyskane drewno stanowi 2 proc. spośród całości na tym terenie

Ciężki sprzęt i zmagazynowane kłody zaniepokoiły mieszkańców Wrzeszcza i dzielnicy Piecki Migowo. W miejskim lesie nad Jaśkową Doliną prowadzona jest wycinka. Urzędnicy uspokajają, ponieważ usuniętych zostanie około 2 proc. drzewa z całego lasu.

Spacerowicze z lasów nad Jaśkową Doliną byli zaskoczeni, gdy na ścieżkach zaczęły pojawiać się powycinane kłody drewna. Tym bardziej, że wycinka odbywa się ona na terenie, który należy do miasta.

W sprawie interweniował radny Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Majewski. - Pozwoliłem sobie na skierowanie interpelacji do władz miasta w tej sprawie. Gdańsk kreuje się na miasto ekologiczne, a wycinka budzi zastrzeżenia, czy tak właśnie jest. Od wielu lat wiadomo, że las ma charakter retencyjny, a wycinka ogranicza jego możliwości pochłaniania - mówi Majewski.

W podobnym tonie wypowiada się aktywista miejski Kamil Gołębiowski.

- Taki las, po którym spacerujemy z dużą przecinką narażony jest na wiatrołomy. Pozostawienie go samemu sobie wzmocniłoby go. Byłby on bardziej bezpieczny - mówi Gołębiewski.

UZYSKANE DREWNO TO 2 PROC. CAŁOŚCI NA TYM TERENIE

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni potwierdza, że w ramach prac związanych z utrzymaniem drzewostanów komunalnych wykonywane są prace w rejonie Jaśkowej Doliny.

- Drzewa na wskazanym terenie wycinane są na podstawie Planu Urządzania Lasu sporządzonego na lata 2016 - 2025 dla Lasu Komunalnego Miasta Gdańska zgodnie z zawartymi tam wytycznymi - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy GZDiZ.

Usunięto wyłącznie drzewa martwe, zamierające oraz pochodzące z wiatrołomów i wiatrowałów, czyli drzew uszkodzonych przez wiatr.

- Ze względu na fakt, że wyłomy i wywały dotyczą drzew żywych, ocenianie prac w drzewostanie po ich zakończeniu sprawiać może błędne wrażenie usunięcia drzew zdrowych - przekonuje Kiljan.

Co ważne, uzyskane drewno, które widać przy drodze, stanowi 2 proc. spośród całości na tym terenie. Trafi ono na sprzedaż.

PRACE ZGODNE Z PRAWEM

Wszystkie prace prowadzone w lasach komunalnych Miasta Gdańska uwzględniają wskazania dotyczące ochrony walorów przyrodniczo-leśnych, w tym ochrony gatunkowej zwierząt oraz retencji wodnej.

Właściwie prowadzona gospodarka leśna polepsza stabilność drzewostanów, ich odporność na czynniki biotyczne i abiotyczne.

Prace zostały zlecone przez GZDiZ i będą kontynuowane w roku 2020 oraz latach kolejnych.

Posłuchaj materiału naszego reportera.Maciej Naskręt


Zobacz Galerię