Wiadomości
Flaga była szyta w dwóch 50-metrowych częściach (Fot. pelplin.pl/)

środa,

22 stycznia 2020

17:08

100-metrowa flaga na 100-lecie powrotu Pelplina w granice Polski. Uszyły ją panie z Koła Gospodyń Wiejskich

Stumetrowa Biało-Czerwona powstała w Pelplinie. Już w najbliższy wtorek flaga zostanie wykorzystana podczas uroczystości stulecia powrotu miasta do Polski.

– Stulecie powrotu Pelplina do Polski to wielkie wydarzenie. Najpierw pojawił się pomysł, by uczestnicy uroczystości nieśli flagi narodowe. Dopiero potem wymyśliliśmy, by była to jedna wielka stumetrowa flaga na stulecie – mówi Piotr Łaga, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pelplinie.

SZYTA W DWÓCH CZĘŚCIACH

W szycie flagi zaangażowały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielawkach. Zajęło to 3 dni. – Flaga była szyta w dwóch częściach po 50 metrów każda i dopiero wtedy łączona. Wszystko trzeba było jeszcze obszyć. Jesteśmy zadowolone z ostatecznego efektu – mówi Anna Bugajska, która szyła flagę wraz z Iwoną Węsierską.

FLAGĘ PONIESIE 100 OSÓB

Flaga zostanie publicznie zaprezentowana 28 stycznia podczas inscenizacji wejścia oddziałów Frontu Pomorskiego do miasta i przybycia generała Józefa Hallera. Stumetrową flagę poniesie sto osób – głównie uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele instytucji.

FRAGMENTY BIAŁO-CZERWONEJ TRAFIĄ DO SZKÓŁ

Stumetrowa flaga ma być także wykorzystywana podczas uroczystości związanych z rokiem św. Jana Pawła II. Później będzie podzielona na fragmenty, które trafią jako pamiątka do miejscowych szkół. Ma też powstać publikacja z nazwiskami osób, które poniosą flagę 28 stycznia.

Posłuchaj materiału naszego reportera.Wojciech Stobba