Wiadomości
15 września minęło 97 lat od założenia najstarszego klubu sportowego w Gdańsku (Fot. R. Plewa/IPN Gdańsk)

poniedziałek,

20 stycznia 2020

17:57

Czy zniknie pomnik honorujący Polonię z Gedanii? Mieszkańcy liczą na reakcję władz

Likwidacja pomnika upamiętniającego pomordowanych przez Niemców członków polonijnego klubu Gedania w okresie Wolnego Miasta Gdańska oraz przeniesienie o 60 m płyty boiska - takie zaskakujące zmiany mogą być możliwe po decyzji jednej z urzędniczek wojewódzkiego konserwatora zabytków.


 

Pomysły związane są z atrakcyjnym terenem historycznego klubu Gedania przy ul. Kościuszki w Gdańsku, który jest obecnie w rękach dewelopera. Ale co istotne, teren ten jest chroniony w rejestrze zabytków.

"LICZYMY NA INTERWENCJĘ"

- Liczymy na interwencję odpowiednich władz w tej sprawie - podkreśla Mariusz Hoffman, jeden z okolicznych mieszkańców. - Likwidacja pomnika i zmiany na terenie, który powinien być chroniony przez konserwatora, to byłby to początek końca historycznych terenów zasłużonego i niezmiernie ważnego dla tożsamości Polaków KKS Gedania przy ul. Kościuszki w Gdańsku. Czy jest to zamach na tę tożsamość i próba wytarcia Geranii najpierw z map, a następnie z pamięci? - pyta w rozmowie z naszą reporterką.

Mieszkańcy liczą na to, że generalny konserwator zabytków unieważni decyzję, niepracującej już w urzędzie konserwatora, urzędniczki.

Poseł Kacper Płażyński, który już jako radny Gdańska zajmował się sprawą, złożył pismo u generalnej konserwator zabytków.

Gedania to najstarszy klub sportowy  założony w 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsku.  Podczas II wojny światowej był jednak nie tylko organizacją zrzeszającą fanów sportu, ale również patriotów. Co najmniej 40 z nich wierność ojczyźnie przypłaciło życiem, m.in. w masowych egzekucjach w KL Stutthof w 1940 roku.

WIĘCEJ W ROZMOWIE KATARZYNY MORITZ:

 

Katarzyna Moritz
napisz do autorki: k.moritz@radiogdansk.pl