Wiadomości
Zajęcia odbyły się w ramach pilotażowego programu jako jedno z działań projektu STARBIOS2 (Fot. Archiwum UG)

sobota,

18 stycznia 2020

11:07

Sposób na ferie? Zajęcia w laboratorium. Tak uczniowie z Trójmiasta spędzają przerwę od... nauki

Poznali techniki pracy w laboratorium, przeprowadzali eksperymenty i słuchali wykładów. Tak ferie zimowe postanowili spędzić niektórzy licealiści z Trójmiasta. Warsztaty "Mały wielki świat drobnoustrojów" przygotował Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdański Uniwersytet Medyczny.

- To kurs przybliżający tematy z mikrobiologi i biotechnologii. Stwierdziliśmy, że może to być interesujące dla uczniów, którzy niedługo będą pisali maturę i jeszcze wahają się, jaką decyzję podjąć. Chcieliśmy też, żeby zobaczyli przed studiami, co jest związane z biotechnologią - mówi dr Wojciech Śledź z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

"TO NIE SĄ ZAJĘCIA CZYSTO TEORETYCZNE"

Zainteresowanie kursem, który trwał w pierwszym tygodniu ferii, było całkiem spore. Kilkunastoosobowa grupa licealistów z Trójmiasta spotykała się codziennie na zajęciach i pracowała nad zadanym tematem.
- To nie są zajęcia czysto teoretyczne. Zależało nam na tym, by pokazać uczniom metody i techniki, jakie stosujemy w laboratoriach, by sami mogli dokonać pewnych analiz czy testów. Uczniowie izolowali bakterie z różnego podłoża np. ze skóry czy z innych środowisk i identyfikowali te mikroorganizmy – dodaje dr Śledź.

DUŻO SAMODZIELNOŚCI

Młodzi przyznają, że w takich warunkach nauka wygląda inaczej i jest ciekawsza.

- Większość eksperymentów możemy zrobić tutaj sami, nie jest to sucha pokazówka. Tutaj wszystko przygotowujemy samodzielnie – mówi Ola z Gdyni.

- Bardzo nam się tu podoba. To sposób na to by dowiedzieć się czy chcemy takie rzeczy robić w przyszłości. Robimy wszystko ze zrozumieniem i wiemy co robimy – dodają Zuzia i Maks z Gdańska,

Warsztaty zakończyły się 17 stycznia, ale być może tego typu zajęcia dla młodzieży będą kontynuowane. Zajęcia odbyły się w ramach pilotażowego programu jako jedno z działań projektu STARBIOS2.

 

Aleksandra Nietopiel/mim