Wiadomości
(fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

środa,

15 stycznia 2020

14:11

Pomorski radny PiS wstawia się za modernizacją SKM. "To kolej niezbędna do rozwoju całego województwa"

Karol Guzikiewicz, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, apeluje do Zarządu Województwa Pomorskiego i marszałka Mieczysława Struka o zaangażowanie w modernizację PKP SKM. - Ten temat powinien nas łączyć, a nie dzielić - pisze w interpelacji radny.
Karol Guzikiewicz domaga się wyjaśnienia przyczyn niepodpisania dziesięcioletniej umowy z Szybką Koleją Miejską na wykonywanie przewozów, przedstawienia koncepcji modernizacji SKM jako organizatora przewozów i współwłaściciela SKM, a także wpisania modernizacji i rozbudowy SKM oraz Pomorskiej Kolei Metropolitalnej do Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020.

Radny przyznaje, że "z wielkim niepokojem" przyjął fakt, że samorząd województwa nie wspiera modernizacji SKM, jednocześnie stawiając na rozwój PKM jako pomysłu na walkę z problemami komunikacyjnymi i klimatycznymi.

- SKM jest koleją nie tylko ekologiczną, ale niezbędną dla rozwoju całego województwa - ocenia Guzikiewicz.

POTRZEBA ŚRODKÓW NA WKŁAD WŁASNY

SKM potrzebuje łącznie 400 milionów złotych, by kupić dziesięć nowych, przynajmniej sześciowagonowych, elektrycznych zespołów trakcyjnych, które mają zastąpić 20 używanych dotąd składów. 160 milionów na ten cel stanowić mogą środki unijne, które już zostały przyznane. Ich wykorzystanie nie będzie jednak możliwe bez posiadania wkładu własnego, a uzyskanie tego utrudnia z kolei brak umowy na wieloletnie wykonywanie przewozów SKM.

- Powszechną praktyką przy tego typu kredytach jest zabezpieczenie ich właśnie wieloletnią umową przewozową. Jest ona gwarancją dla pożyczkodawcy, że pociągi kupione za tę pożyczkę będą jeździły i zarabiały, umożliwiając spłatę rat. Gdy takiej umowy nie ma, uzyskanie kredytu jest znacznie trudniejsze, o ile w ogóle znajdzie się instytucja finansowa, która go udzieli - wyjaśnia rzecznik PKP SKM w piśmie, które Karol Guzikiewicz dołączył do interpelacji.

oprac. mrud