Wiadomości
Inscenizacja polowania w czasie protestu Fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski

środa,

15 stycznia 2020

08:09

Zademonstrowali, jak myśliwi strzelają do zwierząt i ludzi. W Gdańsku odbył się protest antyłowiecki [FILM]

Protestowali przeciwko specustawie ASF Ministerstwa Rolnictwa. We wtorek wieczorem przed fontanną Neptuna w Gdańsku odbyła się manifestacja Trójmiejskiego Ruchu Antyłowieckiego. Zebrani sprzeciwiali się zmianom w prawie, w tym karaniu za utrudnianie polowań i pozwalaniu myśliwym na używanie tłumików. Postulowali także, by odstrzały sanitarne były kontrolowane przez służbę weterynaryjną.

Przed Dworem Artusa w Gdańsku zebrało się kilkadziesiąt osób, które uważają, że zmiany w prawie nie tylko nie pomogą w zwalczaniu Afrykańskiego Pomoru Świń, ale mogą pogorszyć obecną sytuację.

- Czy rzeczywiście wzmożone polowania i depopulacja to sposób na ASF? Niestety od 2014 jesteśmy świadkami nieudolnej walki, która nie ograniczyła ryzyka introdukcji ani rozprzestrzeniania wirusa. Można zaobserwować na portalach społecznościowych, w jaki sposób myśliwi walczą z wirusem. Ciąganie martwych zwierząt po ziemi bez zastosowania się do zasad bioasekuracji. Psy na polowaniach, krew na ubraniach, butach, autach. Zanieczyszczanie środowiska krwią zarażonych dzików, która może stanowić i stanowi źródło nowych zakażeń. To jest normą. Czy w tym ma pomagać policja i wojsko? - mówiła ekolog Ewelina Kanczurska.

"TAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY POLOWANIA"

Reprezentujący protestujących gdański działacz społeczny Roger Jackowski odczytał zgromadzonym postulaty ruchu. Następnie odbyła się inscenizacja, w której uczestniczy wcielili się w rolę myśliwych, zwierząt oraz postronnych osób, znajdujących się w lesie w czasie polowań. Odegrana scena pokazywała śmierć zwierząt oraz przypadkowe postrzelenia spacerujących po lesie.


Wznoszono okrzyki "las bezpieczny dla każdego" oraz "odłóż sztucer, weź alkomat”, co miało sugerować nieetyczne i niezgodne z zasadami bezpieczeństwa spożywanie alkoholu w trakcie polowań.

CZYM JEST SPECUSTAWA ASF?

Specustawa ASF została przegłosowania 20 grudnia. Wprowadza zmiany w 8 ustawach, które mają na celu ułatwienie walki z Afrykańskim Pomorem Świń. Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń.

POSTULATY TRÓJMIEJSKIEGO RUCHU ANTYŁOWIECKIEGO

"Trzeba uświadomić politykom, że to nie jest dobry wybór. Domagamy się następujących zmian w treści ustawy:

1. Wykreślenia karania obywateli za przebywanie w lesie w czasie polowań, także redukcyjnych, komercyjnych i dewizowych. Utrudnianie odstrzałów sanitarnych dzików już jest karalne na podstawie przepisów obowiązującej ustawy o chorobach zakaźnych zwierząt (kara do 3 lat więzienia) a więc wprowadzanie kolejnych przepisów karnych pod pozorem walki z ASF nie ma żadnego uzasadnienia. Wolny dostęp obywateli do lasów, zagwarantowany w ustawie o lasach (oraz konstytucji), jest wartością wyższą od prawa do wykonywania hobbystycznych polowań przez 0,3% obywateli i nie może być przestępstwem.

2. Wprowadzenia obowiązku kontroli odstrzałów sanitarnych przez służbę weterynaryjną. Myśliwi od początku wystąpienia epidemii ASF w Polsce nie są objęci obowiązkiem bioasekuracji. Brak takiej kontroli przyczynił się do ekspansji epidemii. Tylko właściwie stosowana bioasekuracja w rolnictwie i w czasie polowań oraz stosowanie biernego nadzoru weterynaryjnego (badania wszystkich padłych zwierząt na obecność wirusa) są w stanie powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF.

3. Usunięcia z ustawy zgody na stosowanie w czasie polowań tłumików. Jest to skrajnie niebezpieczne dla postronnych osób i zwiększy skalę kłusownictwa w całym kraju. Myśliwi już teraz mogą polować na dziki przez cały rok, w tym na ciężarne lochy, i to przez całą dobę - w nocy wyposażeni w noktowizory. Jak widać, te dodatkowo przyznane uprawnienia myśliwych oraz redukcja populacji do 0,1 dzika na km 2 nie zatrzymały wirusa ASF. Tym bardziej nie należy dopuszczać do stosowania kolejnej nieskutecznej a potencjalnie niebezpiecznej "zabawki" do prowadzenia polowań.

4. Przestrzegania wyroku Trybunału Konstytucyjnego nakazującego umożliwienie właścicielom wyłączenia własnej ziemi z obwodu łowieckiego. Obecne zapisy ustawy o ASF przedłużają o rok funkcjonowanie obwodów łowieckich bez poszanowania prawa właścicieli ziemi do wyłączenia własnej ziemi z terenu obwodów łowieckich.

5. Wprowadzenia jasnej definicji i kryteriów odstrzału sanitarnego, by nie mieszać odstrzałów sanitarnych dzików z innymi polowaniami. Pozwoli to na zabezpieczenie przez służby (policja, straż, wojsko) polowań sanitarnych tylko w faktycznie uzasadnionych, konkretnych przypadkach.

6. Wprowadzenia sankcji za nieprzestrzeganie obowiązku informowania o odstrzałach sanitarnych i właściwego oznaczania ich terenu. W ten sposób będą mogły być przeprowadzane bezpiecznie, a obywatele będą mogli uniknąć ryzyka postrzału" – tekst pochodzący ze strony internetowej organizatorów manifestacji.

Piotr Puchalski
Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl