Wiadomości
Połączenia po Polsce obsługiwać będą mogli także zagraniczni przewoźnicy (fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

środa,

15 stycznia 2020

06:58

Rząd przyjął zmiany w ustawie o transporcie kolejowym. To ważne, bo może oznaczać niższe ceny biletów

Nowy projekt ustawy pozwoli konkurować przewoźnikom z Unii Europejskiej na polskim rynku pasażerskich przewozów koleją. Ma to dostosować nasze przepisy do wymogów unijnych. Dla pasażerów to bardzo dobra wiadomość, może to bowiem oznaczać poprawę oferty Polskich Kolei Państwowych.


Nowe przepisy nie tylko zwiększają niezależność zarządcy krajowych sieci, czyli PKP, ale także poprawią przejrzystość i efektywność udostępniania infrastruktury.

 

REKOMPENSATY ZA OPÓŹNIENIA

 

Projekt umożliwi m.in. negocjacje wprowadzania opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej jak i zmiany dotyczące monitorowania punktualności. Oznacza to też modyfikacje dotyczące rekompensat związanych z opóźnieniem pociągu.

Nowe przepisy będą oznaczać obowiązek współpracy i informowania innych zarządców, jeśli wystąpią zakłócenia, które mogłyby mieć wpływ na ruch transgraniczny na infrastrukturze kolejowej.

NIŻSZE CENY BILETÓW?

 

W praktyce podmioty, które dopłacają do połączeń będą musiały organizować przetargi dla przewoźników. Fakt, że połączenia po Polsce obsługiwać będą mogli zagraniczni przewoźnicy, może oznaczać niższe ceny biletów oraz poprawę oferty.

Zmiany wzmocnią także kompetencje Urzędu Transportu Kolejowego.

wl/oprac. ak