Wiadomości
Prace wokół monumentu w Szpęgawsku można wesprzeć finansowo do końca tego roku (Fot. Urząd Gminy w Starogardzie Gdańskim)

wtorek,

14 stycznia 2020

15:34

48 tysięcy złotych zebrano w ramach publicznej zbiórki na budowę pomnika w Lesie Szpęgawskim

Pieniądze zebrano w ramach publicznej zbiórki. Szacuje się, że na początku II wojny światowej Niemcy wymordowali w tym miejscu nawet 7 tysięcy osób.

Urząd Gminy w Starogardzie Gdańskim podsumował kwestę prowadzoną w szkołach, parafiach i instytucjach publicznych. Na kwotę ponad 48 tysięcy złotych składają się też datki od lokalnych przedsiębiorców i rodzin ofiar zbrodni szpęgawskiej.

– Publiczna zbiórka spotkała się z bardzo dużym odzewem na całym Kociewiu. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Pomorza udało się godnie upamiętnić wszystkich, którzy stracili życie w Lesie Szpęgawskim – mówi Tomasz Gdaniec z Urzędu Gminy w Starogardzie Gdańskim.

BETONOWY LAS

Pomnik w Lesie Szpęgawskim to 150 betonowych drzew i pni, na których umieszczono nazwiska ofiar niemieckiej zbrodni. Budowa pomnika kosztowała prawie 2 miliony złotych. Oprócz firm i fundacji sfinansowały ją lokalne samorządy oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomnik został poświęcony we wrześniu, w 80. rocznicę zbrodni.

W tym roku prace w miejscu pamięci będą kontynuowane. – Odnowiona zostanie część płyt nagrobnych. Pojawią się też tablice informacyjne w językach: polskim, niemieckim i angielskim – dodaje Tomasz Gdaniec.

WSPARCIE

Zbiórkę prowadzi Społeczny Komitet Budowy Pomnika, a numer konta można znaleźć TUTAJ.

 

Wojciech Stobba/LCF