Wiadomości
W ramach programu Energia Plus w 2020 roku można spodziewać się kolejnych zmian legislacyjnych (Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)

poniedziałek,

13 stycznia 2020

20:32

Porozumienie przedstawia rezultaty programu Energia Plus. "Wyprodukowaliśmy 4 razy więcej czystej energii niż w poprzednich latach"

Polska jest piąta wśród krajów Unii Europejskiej pod względem tempa rozwoju źródeł energii odnawialnej. W Kartuzach odbyła się konferencja posłanki Magdaleny Sroki z Porozumienia, która przedstawiła efekty programu Energia Plus. - W ostatnim roku przybyło 75 tysięcy gospodarstw domowych, które korzystają z fotowoltaiki. Przed nami kolejny rok wyzwań - mówiła posłanka.

 

Porozumienie Jarosława Gowina dokładnie rok temu pierwszy raz powiedziało o programie Energia Plus. Skupia on rynek czystej energii na działaniu, które przekłada się bezpośrednio na nasze portfele, na nasze codzienne życie. Szacuje się, że jego rezultatem jest wyprodukowanie 800 megawatów czystej energii.

- To znaczy, że wyprodukowaliśmy jej 4 razy więcej niż we wszystkich poprzednich latach. Można porównać to do elektrowni wodnej w Żarnowcu. Widać, że Polacy są dobrymi gospodarzami, zrozumieli ten program i nam zaufali - mówiła posłanka Magdalena Sroka.

ZMIANY LEGISLACYJNE

- Przeprowadziliśmy zmiany legislacyjne, które uprościły procedury tak, aby każdy Polak stał się prosumentem czyli osobą, która w swoim gospodarstwie domowym może wytwarzać prąd na własny użytek. Wprowadziliśmy ulgi podatkowe, odliczenia za poniesione inwestycje. Obniżyliśmy również podatek VAT na przydomowe instalacje OZE, które budowane są poza bryłą domu. Uruchomiliśmy, także program "Mój prąd". W ostatnich trzech miesiącach na jego bazie powstało 18 tysięcy nowych instalacji. Przekazaliśmy blisko 90 milionów, aby mieszkańcy kraju mogli w swoich domach produkować czystą energię - dodaje Magdalena Sroka.

NOWE PLANY

Na konferencji zapowiedziano kolejne działania. W planach jest podtrzymanie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Dlatego można spodziewać się kolejny zmian legislacyjnych w 2020 roku. Pozwoli to na produkcję czystej energii we wspólnotach mieszkaniowych.

- Wyszliśmy z założenia, ze nie tylko te osoby, które mieszkają we własnych domach mogą z tego programu skorzystać. Ten rynek bardzo mocno się rozwija, dlatego stworzymy specjalny program dla instalatorów tak, aby był on spójny i żeby konserwacja tego całego systemu była jednakowa dla całego kraju. Osoby zakładające takie instalacje w swoich domostwach będą miały gwarancje od państwa, że nad tym programem będą czuwali wykwalifikowani serwisanci - tłumaczy posłanka.

Po zmianach będzie możliwe dzielenie się z sąsiadami energią. W momencie kiedy jeden z nich mając instalacje fotowoltaiczną ma nadwyżkę energii, będzie mógł się ją podzielić ze swoim sąsiadem. Ostatnim rozwiązaniem na ten rok jest regulacja w obszarze produkcji energii z wiatru na lądzie. Standardem ma być wypracowanie takich rozwiązań dla mieszkańców, inwestorów i samorządów, które będą satysfakcjonowały wszystkie strony. 

Robert Groth/mkul