Wiadomości
28. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Gdynia. Wolontariusze na Skwerze Kościuszki (Fot. Agencja KFP/Anna Bobrowska)

wtorek,

14 stycznia 2020

11:01

Podsumowanie 28. Finału WOŚP na Pomorzu. Padły rekordy, Gdańsk zebrał ponad milion

Za nami kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W akcję, jak co roku, zaangażowała się cała Polska, zbierając jak dotąd 115 362 894 złote. Dokładna liczba zostanie podana 8 marca, jednak znamy już niektóre szczegóły dotyczące przebiegu wydarzenia w regionie.

GDAŃSK


"Gdańsk dzieli się dobrem"- tak brzmiało hasło przewodnie tej edycji. Zebrano ponad 1,3 mln złotych, jednak kwota ta wciąż będzie rosnąć wraz z podliczaniem środków wpłaconych za pośrednictwem terminali płatniczych oraz pieniędzy z licytacji.

W tym roku zbierano na zakup urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci. Na ulicach miasta kwestowało 1200 wolontariuszy.

Koncert finałowy odbył się przy Europejskim Centrum Solidarności. Wystąpili m. in. Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Pectus, Kombi, Audiofeels, Lipali i Ørganek. Wieczorem podczas "Światełka do nieba" wspominano zmarłego tragicznie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

GDYNIA

W Gdyni - jak dotąd - zebrano 625 831,91 złotych. W ZSO nr 8 do puszek trafiło 22 212 zł, natomiast sztab w Teatrze Miejskim zgromadził aż 150 tys. zł. Z kolei dzięki licytacji w Tetrze Miejskim zebrano 80 tysięcy złotych. Wciąż jednak brak informacji na temat pieniędzy zebranych w Centrum Riviera, co może znacznie podnieść wyniki tegorocznej edycji. Tam również odbyła się licytacja, a prócz tego można było wziąć udział w różnych konkursach oraz zobaczyć występ grupy Myslovitz.

SOPOT

W Sopocie na początku było wiadomo o zebranych 30 tysiącach złotych. Znamy już jednak dokładną kwotę i jest o wiele wyższa- łącznie 49953,80 zł.

W mieście zorganizowano wiele atrakcji związanych ze służbami mundurowymi. Można było przejechać się ciężkim sprzętem gąsienicowym i ciężarówkami wojskowymi. Dodatkowo odbyły się też pokazy wozów strażackich, pogotowia ratunkowego i straży miejskiej. Licytacje prowadzone były w Teatrze na Plaży, tam też można było podziwiać występy artystyczne.

WEJHEROWO

W tym roku wejherowski sztab chwali się zebranymi 114 tysiącami złotych. Aukcje odbywały się w Filharmonii Kaszubskiej, w sali głównej oraz w foyer. Można tam było też zobaczyć m. in. stoisko ze skarpeciakami przygotowane przez przedszkole "Mapeciaki". 

Finał rozpoczęto minutą ciszy dla Pawła Adamowicza, a Orkiestra Dęta ,,Fermata" wykonała hymn WOŚP. Następnie można było zobaczyć pokaz tańca, występy wokalne, teatralne oraz posłuchać koncertu zespołu M3TROPOLiS.

SŁUPSK

W Słupsku, Ustce, Lęborku, Miastku, Bytowie oraz w mniejszych miejscowościach, takich jak Dębnica Kaszubska, Parchowo czy Kołczygłowy również organizowano wiele atrakcji na cele charytatywne. W Słupsku ogłoszono zebranie 218 766,53 złotych, kwota jednak wciąż będzie rosnąć.

Łącznie w regionie słupskim zebrano prawie milion złotych, a w samym Słupsku o 42 tysiące pobito zeszłoroczny rekord.

 

oprac. Andrzej Kowalski