Wiadomości
Budynek hospicjum w Chojnicach. (fot. Maria Sowisło / KFP)

poniedziałek,

13 stycznia 2020

15:00

Będzie bezpiecznej w hospicjum prowadzonym przez Fundację Palium w Chojnicach. Jest też ważna decyzja miasta

Będą urządzenia wykrywające dym w chojnickim hospicjum prowadzonym przez Fundację Palium. Zostaną one zainstalowane po remoncie budynku. Tydzień temu wybuchł tam pożar, w którym zginęło czterech pacjentów, a ponad dwudziestu zostało rannych.  Po informacjach o wysokich dochodach fundacji władze Chojnic na razie nie będą wspierać jej działalności.

Plany zainstalowania czujników potwierdził Radiu Gdańsk Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. W poniedziałek rozmawiał w tej sprawie z Barbarą Bonną, prezes Fundacji Palium.  Ich spotkanie było zapowiadane przed weekendem.

NA RAZIE BEZ POMOCY MIASTA


Hospicjum teraz przygotuje kosztorys napraw po pożarze w budynku przy ulicy Strzeleckiej w Chojnicach. - W zakresie ewentualnego wsparcia finansowego lub innego Fundacji Palium ustalono, że po dokonaniu szczegółowej analizy strat, zakończeniu prac przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz sporządzeniu kosztorysu remontu, władze fundacji rozważą, czy zwrócą się do władz Chojnic i powiatu chojnickiego o pomoc - powiedział burmistrz Finster.

Przypomnijmy, że władze Chojnic wstrzymały się z udzieleniem pomocy finansowej hospicjum. Nastąpiło to po tym, jak Radio Gdańsk wykazało na podstawie sprawozdania finansowego duże dochody Fundacji Palium. Organizacja miała mieć na koncie przed rokiem milion sześćset tysięcy złotych.

UJAWNIONE DOCHODY

W 2017 roku Fundacja Palium w swoim sprawozdaniu pochwaliła się zyskiem w wysokości 888 tys. zł. Co ważne, łączny zysk z poprzednich lat w tamtym czasie (od roku 2005 do 2017) wynosił 2,3 miliona złotych. Sumując te kwoty, otrzymujemy łączny zysk na poziomie 3,2 miliona złotych.

Rok później, czyli w 2018 r. fundacja odnotowała jeszcze większy zysk - w wysokości 1,2 miliona złotych. W efekcie dało to fundacji Palium łączny zarobek na poziomie 4,4 miliona złotych. Co ciekawe, fundacja spłaca kredyt w wysokości 500 tys. zł - do spłaty pozostało 160 tys. zł.

Fundacja nie złożyła jeszcze sprawozdania za 2019 r.

SZEROKA DZIAŁALNOŚĆ BARBARY BONNY

Przypomnijmy, że Barbara Bonna na terenie Chojnic działa w kilku spółkach i fundacjach. Głównie są one związane z usługami medycznymi dla mieszkańców. Lokalne media wielokrotnie opisywały wątpliwości wokół jej działalności.

Prezes Fundacji Palium występuje w organach spółek: Alte, Bonadea, Nobo, Bonamed, Optima. Dodatkowo jest w radzie fundatorów fundacji Jarcewo wraz z Leszkiem Bonną, który dzisiaj jest wicemarszałkiem województwa. Wszystko wskazuje na to, że fundację prowadzą ich dzieci.

W 2008 r. Dziennik Bałtycki informował, że "Szpital Specjalistyczny w Chojnicach będzie miał rezonans magnetyczny. Zaskakujący w sytuacji jest fakt, że w ramach szpitalnego kontraktu badania z wykorzystaniem tej maszyny będzie wykonywać firma, którą założyła spółka z Chojnic, a jej wspólnikiem jest Barbara Bonna - prywatnie żona dyrektora szpitala - Leszka Bonny".

Maciej Naskręt