Wiadomości
W Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku zaprezentowano portret Pawła Adamowicza (Fot. Anna Grabowska/Muzeum Gdańska)

poniedziałek,

13 stycznia 2020

17:00

Rok od ataku na Pawła Adamowicza. Gdańsk upamiętnił zamordowanego prezydenta [RELACJA]

Mija rok od śmiertelnego ataku nożownika na Pawła Adamowicza. W Gdańsku odbyło się wiele wydarzeń poświęconych pamięci tragicznie zmarłego prezydenta miasta.

Poniedziałkowe obchody rozpoczęły się od otwarcia ulicy Nowej Bulońskiej na Jasieniu – droga od teraz będzie Aleją Pawła Adamowicza. Pierwsi kierowcy przejechali nową drogą przed południem. Więcej o otwarciu piszemy TUTAJ.

W południe w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku zaprezentowano portret Pawła Adamowicza. Obraz powstał z inicjatywy Pracodawców Pomorza, a jego wykonaniem zajęła się Anna Wypych. Gdańska artystka ukazała prezydenta w realistycznym ujęciu, w przestrzeni ulicy Długiej.  

Obraz zawisł w Małej Sali Rady w Ratuszu Głównego Miasta fot. A. Grabowska Muzeum Gdańska 1 copy

(fot. Muzeum Gdańska/Anna Grabowska)


– To portret bardzo pogodny, tak jak pogodny był mój brat Paweł. To przez portrety i obrazy zachowujemy pamięć. Ten obraz będzie wisiał w muzeum. Ktoś przyjdzie, przeczyta podpis, a jeśli go nie odnajdzie, zapyta, o kogo chodzi, kim był – mówi Piotr Adamowicz, obecny na prezentacji portretu brat prezydenta.

Obraz trafił do zbiorów Muzeum Gdańska i prezentowany jest w sali, gdzie w ubiegłym roku zaaranżowano miejsce poświęcone pamięci Pawła Adamowicza. Portret będzie można oglądać w czasie zwiedzania wystawy stałej.

DALSZE OBCHODY W ECS

Następnie obchody przeniosły się do Europejskiego Centrum Solidarności. W ogrodzie zimowym odbyło się spotkanie wokół książki Katarzyny Żelazek pt. "Śmierć Prezydenta, jak zmienił nas tamten styczeń". To portrety kilkudziesięciu osób, które opowiadają o swojej osobistej zmianie po śmierci prezydenta.

TABLICA PAMIĄTKOWA

Około godziny 19.45 w pobliżu Katowni odsłonięto tablicę pamiątkową. Pojawiła się w miejscu, gdzie dokładnie rok temu 13.01.2019 roku stała scena Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na której nożownik zaatakował Pawła Adamowicza. Na płycie umieszczono między innymi słowa, które wypowiedział prezydent tuż przed atakiem: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem Solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie".
adam1

Kawałek dalej, w miejscu, gdzie stała scena, wmontowano w nawierzchnię ulicy Bogusławskiego znak w datą 13 stycznia 2019 i inskrypcją PAMIĘTAMY.

emember1

Na koniec uczestnicy spotkania przeszli specjalnie rozświetloną ulicą Długą do grobu prezydenta. W Bazylice Mariackiej o godz. 20.30 zaplanowano międzywyznaniową modlitwę, w której udział wzięli przedstawiciele różnych wyznań obecnych w naszym mieście.
81947435 3371368829601615 7575874229090910208 n82021604 3371368302935001 6389213647545040896 nadam2adam3- Ta tablica upamiętnia moment, w którym zło zatryumfowało. Moment, w którym zgasły światła, zapadła cisza i przerażenie. Moment, w którym jeden nóż miał zabić całe dobro tamtego radosnego dnia. To co stało się dzień później i co dzieje się teraz rok od tamtego wydarzenia udowadnia, że zło nigdy nie wygrywa. Niech ta tablica będzie symbolem odwagi gdańszczanek i gdańszczan, Polek i Polaków. Symbolem odwagi, która zwycięża zło - mówiła Magdalena Adamowicz.

- Nie mogło nas dzisiaj tu zabraknąć. Jesteśmy tu, by jeszcze raz pobyć, wspomnieć pana prezydenta i też razem popłakać. Mamy wewnętrzną potrzebę, żeby tu być – mówili gdańszczanie.
adamowicz1We wtorek 14.01 o godzinie 18.00 w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza za prezydenta Pawła Adamowicza w rocznicę jego śmierci.

Aleksandra Nietopiel/mmt