Wiadomości
Choinkę bez ozdób trzeba zostawić przy altanie śmietnikowej w dniu poprzedzającym wywóz odpadów BIO. Jeśli zrobimy to w innym dniu, drzewko będzie czekało na kolejny transport i może zaśmiecać otoczenie (Fot. Straż Miejska w Gdańsku)

poniedziałek,

13 stycznia 2020

07:47

Wciąż masz w domu choinkę i nie wiesz, co z nią zrobić? Sprawdziliśmy, jak możesz się jej pozbyć

Podczas świąt Bożego Narodzenia są niemal w każdym domu i mieszkaniu. Często towarzyszą nam, gdy witamy Nowy Rok. Niedługo potem są już niepotrzebne. Co wtedy zrobić z niechcianym drzewkiem? "Świąteczne drzewko zostaw przy śmietniku" - apelują trójmiejscy urzędnicy. I podkreślają, że choinka musi być pozbawiona ozdób. W Gdańsku i Gdyni firmy sprzątające odbierać będą drzewka do końca lutego wraz z odpadami bio.

Niekiedy już na początku stycznia świąteczne choinki znikają z mieszkań. Czasem zostają z nami aż do 2 lutego. W tym dniu przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Według wielu osób jest to ostateczny termin, w którym należy rozstać się z choinką.

NAJLEPIEJ DZIEŃ WCZEŚNIEJ

Mieszkańcy Gdańska mogą pozbyć się niepotrzebnego drzewka w bardzo prosty sposób. Choinkę bez ozdób trzeba zostawić przy altanie śmietnikowej w dniu poprzedzającym wywóz odpadów BIO.

- Jeśli zrobimy to w innym dniu, drzewko będzie czekało na kolejny transport i może zaśmiecać otoczenie - mówi Dorota Gwizdalska, inspektor ds. środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku.

W tym roku w Gdańsku choinki będą odbierane aż do końca lutego. Harmonogram odbioru odpadów sprawdzić można na stronie czystemiasto.gdansk.pl.


OTRZYMAMY POWIADOMIENIE

W Gdyni harmonogram znajduje się na stronie wyrzucam.to, ale o terminie może przypomnieć nam SMS lub mail.

- Najlepiej jest wystawić drzewko tuż przed odbiorem odpadów zielonych, bo drzewka są odbierane oczywiście w ramach zbiórki selektywnej. Harmonogram zbiórki odpadów zielonych znajdziemy na stronie internetowej wyrzucam.to. Jeśli nie chcemy pamiętać o tym, kiedy te odpady mają zostać odebrane, możemy na stronie internetowej wypełnić zgłoszenie, dzięki któremu otrzymamy SMS-em bądź mailem powiadomienie o wywozie odpadów - mówi rzeczniczka gdyńskiego ratusza Agata Grzegorczyk.

W Sopocie choinki odbierane będą do połowy lutego wraz z odpadami bio. Drzewka z terenu posesji odbierane będą po zgłoszeniu telefonicznym pod numerem 58 551 38 27. Warunek jest jeden - musi być dostęp do posesji.

 

oprac. mk