Wiadomości
Sztutowo. Teren bylego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki)

niedziela,

12 stycznia 2020

16:08

80. rocznica pierwszej masowej egzekucji więźniów obozu Stutthof. 11 stycznia 1940 roku Niemcy wymordowali 22 osoby

80 lat temu rozstrzelano 22 dwóch wybitnych działaczy gdańskich. 11 stycznia minęła kolejna rocznica egzekucji, do której doszło w lesie w pobliżu obozu Stutthof - pierwszego i najdłużej istniejącego obozu koncentracyjnego, istniejącego na ziemiach Polski.

KL Stutthof został utworzony w Sztutowie, na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska 2 września 1939 roku. Przez wszystkie lata działalności na jego terenie dokonano egzekucji, które miały wyeliminować jednostki niepożądane ze względów rasowych lub politycznych. 

ZABILI 22 OSOBY 

Do pierwszych morderstw doszło 11 stycznia 1940 roku. Egzekucje miały na celu wyeliminowanie z więźniarskiej społeczności jednostek zasłużonych dla polskości Pomorza Gdańskiego. W lesie w pobliżu obozu Stutthof rozstrzelano 22 osoby - wybitnych działaczy gdańskich. Wśród nich znaleźli się m.in. księża bł. ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Bernard Wiecki, ks. Władysław Szymański, kolejarze oraz członkowie Rady Portu i Dróg Wodnych: Stanisław Langiewicz, dr Franciszek Kręcki i Witold Nełkowski. 

OKOŁO 110 TYSIĘCY WIĘŹNIÓW

KL Stutthof funkcjonował do 9 maja 1945. Szacuje się, że przez blisko 6 lat jego działalności, przez obóz przeszło około 110 tys. więźniów z 28 państw, w tym 49 tysięcy kobiet i dzieci. Liczbę ofiar ocenia się na około 65 tysięcy. 

oprac. mkul