Wiadomości
Nieszczelny kran? Zapchany odpływ? Naprawi je przysłowiowa "złota rączka" (Fot. Pixabay.com)

niedziela,

12 stycznia 2020

13:10

Sukces pilotażowego gdańskiego programu "Złota rączka". Do tej pory na prośbę seniorów zrealizowano ponad 210 drobnych napraw

Schorowani i samotni często nie mają sił, by dokonać drobnych napraw w domu. Z pomocą gdańskim seniorom powyżej 75. roku życia może przyjść przysłowiowa "złota rączka".

Program "Złota rączka dla seniora" realizowany jest w mieście od października. - W tym czasie otrzymaliśmy już ponad 210 zleceń od osób w podeszłym wieku - wylicza Natalia Richter, koordynator akcji z Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. - Najczęściej są to prośby o drobne naprawy hydrauliczne: nieszczelny kran, zepsuta spłuczka czy zapchany odpływ. Często pojawiają się także zlecenia dotyczące przykręcenia czy zamontowania gniazdek. Zdarzają się też prośby remontowe, ale tego niestety nie realizujemy w ramach projektu "Złota rączka" - mówi.

CZEGOŚ TAKIEGO BRAKOWAŁO

- Jesteśmy bardzo zaskoczeni popularnością tego programu. Mamy dużo telefonów nie tylko od tych, którzy proszą o pomoc. Dzwonią też osoby, które po prostu chcą wyrazić entuzjazm i wdzięczność za to, że coś takiego powstało, bo było potrzebne w Gdańsku. Jesteśmy szczęśliwi, że jest taki pozytywny odzew - uzupełnia.

Do programu może zgłosić się każdy gdańszczanin powyżej 75. roku życia. Jeśli koszt naprawy wynosi do 80 złotych brutto, kwota ta pokrywana jest z budżetu programu. Jeżeli koszta będą większe, różnicę ponosi senior.

SZYBKA REAKCJA

Naprawy dokonywane są do tygodnia po zgłoszeniu, od poniedziałku do piątku między 8:30 a 15:00. - Senior indywidualnie umawia się ze "złotą rączką" na konkretny termin i godzinę, tak żeby nie było zaskoczenia - tłumaczy Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR, który jest zlecającym projekt.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są telefonicznie przez Gdańską Spółdzielnię Socjalną pod numerem 881 703 096.

Dominika Raszkiewicz