Wiadomości
Andrzej Urbański z wyróżnieniem (Fot. Łukasz Urbański)

sobota,

11 stycznia 2020

18:05

„Pro Ecclesia et Populo" dla Andrzeja Urbańskiego. Dziennikarz Radia Gdańsk wyróżniony nagrodą za zasługi "dla Kościoła i Społeczności"

Andrzej Urbański odebrał nagrodę w sobotę podczas uroczystej gali w Dworze Artusa. Wyróżnienie wręczył mu biskup Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, oraz senatora Antoniego Szymańskiego, przewodniczącego kapituły.

Pedagog, dziennikarz, kierownik redakcji działu reportażu i edukacji Radia Gdańsk, twórca kampanii społecznych, w tym kampanii społecznej dla Hospicjum im. E. Dutkiewicza w Gdańsku, a także wyjątkowy i pełen empatii człowiek - Andrzej Urbański. To właśnie on został uhonorowany nagrodą „Pro Ecclesia et Populo".

- Cieszę się i dziękuję za to, że przez ileś lat człowiek oddaje coś z tej drugiej połowy. Mamy dwie komory serca, jedna może być poświęcona rodzinie, druga może być przeznaczona na coś innego. Nauczyła mnie tego mama. Parę rzeczy udało mi się w życiu zrobić. Pracowałem dla seniorów, dzieciaków, młodzieży czy rodziny. Najbardziej w ostatnim czasie emocjonalnie zaangażowany byłem w hospicjum. Te inicjatywy były dla mnie ogromnie ważne - podkreśla Andrzej Urbański.

82136424 597476684365171 1857752043339382784 n

Andrzej Urbański z nagrodą (fot. Łukasz Urbański)Pro Ecclesia et Populo, co oznacza "dla Kościoła i Społeczności" to nagroda, której laureatami są osoby nominowane przez kapitułę, powołaną dekretem Metropolity Gdańskiego. Corocznie jest nominowanych około sześciu osób. Są one wybierane spośród kandydatów zgłaszanych przez ruchy i organizacje katolickie archidiecezji. W tym roku - prócz Andrzeja Urbańskiego - wyróżnienia otrzymali: Paulina i Jakub Górscy, Gedymin Grubba, Aleksandra i Krzysztof Kicińscy, Renata Mroczkowska i Barbara Skowrońska. 

- To są nagrody za działalność w organizacjach katolickich, począwszy od prorodzinnych, takich jak poradnictwo rodzinne. Mogą to być organizacje Caritas, które bardzo prężnie działają w naszej diecezji. Bardzo mnie cieszy, że jest duże zainteresowanie i napływ wniosków, co pokazuje, że są wśród nas osoby, które tak wiele potrafią robić - ocenia Antoni Szymański, przewodniczący kapituły.

ZASZCZYTNE GRONO

Od początku nagrodzonych zostało 127 wyjątkowo zasłużonych osób, w tym 21 małżeństw. Laureaci są zaangażowani we wszystkich sferach działalności społecznej, podejmując wiele odpowiedzialnych zadań na terenie gdańskiej archidiecezji.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrodę otrzymali m.in.: prof. Aurelia Polańska, dr Jerzy Umiastowski, prof. Irena Jabłońska Kaszewska, Maria i Janusz Długońscy, muzyk Cezary Paciorek, prof. Grażyna Świątecka, Zbigniew Jujka, Mariusz Drapikowski, Alina Afanasjew.   

RG