Wiadomości
Wizualizacja śluzy na Mierzei Wiślanej. (mat. prasowe)

piątek,

10 stycznia 2020

06:30

Jest harmonogram dla budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Pierwszy statek przepłynie tutaj w 2022 roku

Wykonawca i inwestor budowy zatwierdzili harmonogram realizacji śluzy z dwoma obrotowymi mostami w miejscowości Nowy Świat na Mierzei Wiślanej. Prace mają zakończyć się do 2022 roku. Jednym z pierwszych gotowych elementów inwestycji będzie tymczasowe nabrzeże, ponieważ m.in. materiały na budowę mają docierać transportem wodnym.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni zatwierdził harmonogram dla budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Dokument określa tzw. kroki milowe w realizacji śluzy z dwoma obrotowymi mostami w miejscowości Nowy Świat. Inwestorem przedsięwzięcia jest polski rząd. Wykonawcą natomiast jest polsko-belgijskie konsorcjum Besix/NDI. 


Firma ma 32 miesiące na zrealizowanie pierwszego etapu budowy kanału (koszt 922 mln zł).

- Zatwierdzony harmonogram wskazuje termin zakończenia prac na rok 2022 - mówi kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Obecnie trwa formowanie zaplecza budowy - obiektów socjalnych i biurowych.

 

POWSTANIE TYMCZASOWE NABRZEŻE

Jednym z pierwszych gotowych obiektów hydrotechnicznych na budowie będzie tymczasowe nabrzeże.

- Powstanie ono od strony Zatoki Gdańskiej i umożliwi dostawy na budowę transportem wodnym, do czego zostaliśmy zobowiązani - mówi dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Na przełomie stycznia i lutego pojawią się maszyny budowlane - kafary, które rozpoczną się tam montaż ścianki szczelinowej.

 miejsce przekopu

 Miejsce kanału żeglugowego. (mat. prasowe)

KOLEJNE PRZETARGI JESZCZE W TYM ROKU

Warto podkreślić, że budowa śluzy wraz z mostami będzie najbardziej widowiskowa. To tak zwany pierwszy etap prac przy budowie przekopu.

Drugi etap prac, czyli budowa toru wodnego na Zalewie Wiślanym, a także trzeci etap, budowa toru wodnego na rzece Elbląg, doczekają się przetargu na roboty budowlane jeszcze w 2020 roku.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) ma wydać rozstrzygnięcie w sprawie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie decyzję pozwalającą pod pewnymi rygorami przyrodniczymi na przeprowadzenie budowy zaskarżyły samorząd województwa pomorskiego i organizacje ekologiczne.

Maciej Naskręt