Wiadomości
W akcje charytatywne włączyło się m.in. Radio Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

sobota,

11 stycznia 2020

08:13

Tak pomagaliśmy w 2019 roku. Podsumowanie świątecznych akcji charytatywnych

Jak co roku okres świąteczny był pełen akcji charytatywnych, w których udział wzięły tysiące osób. "Szlachetna paczka" pomogła 14 562 rodzin, Caritas wspierał potrzebujących w akcji "Tak. Pomagam!", a trójmiejski Bank Żywności zebrał ponad 22 tony jedzenia. W pomoc zaangażowało się także Radio Gdańsk. 

38 OSÓB, JEDNA PACZKA

"Szlachetna paczka" doczekała się już swojej 19. odsłony. Od 16 listopada na stronie internetowej akcji, można było zapoznać się z historiami tysięcy rodzin z całej Polski, wybrać jedną z nich i wesprzeć ją materialnie.

Jak co roku statystyki są niesamowite. W 2019 roku pomoc otrzymało aż 14 562 rodzin. Łączna wartość przekazanych paczek to 45 860 684 zł. Średnio, w przygotowaniu jednego pakunku wzięło udział 38 osób. Średnia wartość paczki to 3149 zł. W całej akcji udział wzięło aż 620 220 Polaków.

Radio Gdańsk również stworzyło swoją "Szlachetną Paczkę".

"TAK. POMAGAM!" CARITASU

Ta akcja organizowana jest co roku, a w 2019 r. była to już jej 17. edycja. 6 i 7 grudnia Caritas Polska we współpracy z oddziałami diecezjalnymi zorganizowała zbiórkę żywności pod hasłem "Tak, POMAGAM!". Inicjatywa miała miejsce w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce. Wolontariusze zbierali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności i łatwe w przechowywaniu. Najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotowały świąteczne posiłki. Akcja działa na terenie całej Polski. Na jej podsumowanie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać, gdyż zazwyczaj Caritas publikuje je w okolicach marca.

OD 20 DO 800 LISTÓW

Akcja "Każdy może pomóc", organizowana przez gdański MOPR, wystartowała w 2012 roku i koncentruje się na najmłodszych. Wtedy to pracownicy socjalni porozmawiali z podopiecznymi MOPR-u. Na podstawie tych rozmów zebrano najważniejsze informacje na temat dzieci i sporządzono w ich imieniu dwadzieścia listów.

W tym roku przygotowano ich 800. Z małej, choć szczytnej inicjatywy, wyrosła flagowa akcja charytatywna. Pomysłodawczynią jest Magda Theus - pracowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Listy są jedynie propozycją, która informuje o zainteresowaniach dziecka.

W ciągu siedmiu lat trwania tej akcji obdarowano 3,5 tysiąca potrzebujących dzieci.

22 TONY JEDZENIA

Pod koniec listopada Trójmiejski Bank Żywności dołączył do ogólnopolskiej Świątecznej Zbiórki Żywności. W samym Trójmieście udało się wtedy zebrać  łącznie ponad 22 tony jedzenia. Nie był to jednak koniec. Także po świętach, w sklepach społecznych w Gdyni i Gdańsku, przyjmowano niewykorzystane produkty od osób prywatnych. Ze względu na przepisy sanitarne, domowe jedzenie nie było brane pod uwagę. Dopiero po kontakcie na facebooku, Bank Żywności mógł wskazać odpowiednie miejsce.

LICYTACJE RADIA GDAŃSK

Nasza redakcja, jak co roku, też postanowiła pomóc potrzebującym. Na specjalnej licytacji, do 13 grudnia można było kupić bombki Macieja Florka, Iwony Guzowskiej, Piotra Myszki, Lukasa Haraslina czy Krystyny Stańko. Nie były to jedyne przedmioty, jakie licytowali nasi słuchacze. Dostępna była także płyta zespołu Lipali z autografami oraz książka o serialu "Pakt" z podpisem Marcina Dorocińskiego. Mało tego, można było także zapewnić sobie także współprowadzenie audycji Tak gramy w Radiu Gdańsk. 

Dzięki temu zebraliśmy 10 513 złotych. Pieniądze zostaną przekazane na sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Trzeba także wspomnieć o deklaracji pani Marty, która postanowiła ufundować jeden dodatkowy turnus wart 6 tysięcy złotych.

Andrzej Kowalski