Wiadomości
III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (Fot. Wikipedia/Krzysztof Maria Różański)

czwartek,

09 stycznia 2020

07:41

Liceum z Gdyni na czwartym miejscu w rankingu szkół ponadgimnazjalnych. To miejsce z 70-letnią tradycją

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni na czwartym miejscu wśród liceów w rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ranking został przygotowany przez miesięcznik "Perspektywy" po raz 22.

Kapituła rankingu pod przewodnictwem prof. Jana Łaszczyka, byłego rektora Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, brała pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku techników uwzględniono też wyniki egzaminów zawodowych.

LICEUM W GDYNI

Liceum mieści się przy ulicy Legionów w gdyńskiej dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana. Szkoła z ponad siedemdziesięcioletnią tradycją, od kilku lat utrzymuje się w czołówce w rankingach szkół średnich. W 1993 r. w liceum utworzona została szkoła matury międzynarodowej International Baccalaureate School No. 000704.

ZWYCIĘZCA

Tegoroczny zwycięzca rankingu wśród liceów – Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące Toruniu (do 1 września 2019 r. - Liceum Akademickie w Toruniu) od lat jest w jego czołówce. W ubiegłym roku było na piątym miejscu w rankingu. Drugie miejsce wśród liceów zajęło XIV LO im. Stanisława Staszica (ubiegłoroczny zwycięzca rankingu), miejsce trzecie – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (w ubiegłym roku również na trzecim), miejsce czwarte – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (w ub.r. na również na czwartym), miejsce piąte - XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (w ub.r. na drugim).

WŚRÓD TECHNIKÓW

Wśród techników pierwsze miejsce zajęło Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (w ubiegłym roku również na pierwszym na miejscu). Miejsce drugie w rankingu techników zajęło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych Józefa Kustronia w Nowym Sączu (w ubiegłym roku na miejscu trzecim), miejsce trzecie - Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w ub.r. na drugim), miejsce czwarte - Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie (w ub.r. również na czwartym), miejsce piąte - Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w ub.r. również na piątym).

INNE RANKINGI

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są dwa, w których kryterium są wyniki matury (ranking maturalny dla liceów i ranking maturalny dla techników), ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) i rankingi wojewódzkie.

W rankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło Uniwersyteckie LO w Toruniu, a wśród techników - Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie. W rankingu olimpijskim pierwsze miejsce zajęło XIII LO w Szczecinie.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostaną w czwartek podczas gali finałowej, która odbędzie się w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.


PAP/pOr