Wiadomości
Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców (fot. mat. pas.)

piątek,

20 grudnia 2019

10:54

100-procentowe dopłaty do wymiany pieców węglowych na ekologiczne. Sopot likwiduje "kopciuchy"

Do 2024 roku z Sopotu mają zniknąć wszystkie piece węglowe. W ciągu najbliższych dwóch lat miasto będzie w całości finansowało wymianę urządzeń grzewczych opalanych węglem na ekologiczne.

Głównym źródłem zanieczyszczeń atmosfery w Sopocie jest niska emisja, pochodząca z ogrzewania węglowego. W mieście pozostało jeszcze ok. 350 pieców opalanych węglem. Ich likwidacja i zastąpienie systemem proekologicznym przyczyni się do redukcji emisji zanieczyszczeń.

Działania na rzecz ochrony i poprawy jakości powietrza są prowadzone wspólnie z Gdańskiem i Gdynią. Samorządy skierowały w tej sprawie wniosek do marszałka województwa pomorskiego. Efektem jest przygotowanie przez samorząd województwa projektów uchwał w sprawie wprowadzenia ograniczeń w możliwości eksploatacji urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe.

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA

Zarząd Województwa Pomorskiego przygotowuje dla Sopotu odrębną uchwałę antysmogową. Określi ona termin, do którego wszystkie instalacje grzewcze, w których stosowane jest paliwo stałe, powinny zostać zlikwidowane. Po tym terminie na właścicieli i użytkowników domów czy mieszkań, w których będą jeszcze funkcjonowały węglowe urządzenia grzewcze, będą nakładane kary finansowe. Tą datą będzie prawdopodobnie 1 stycznia 2024 r.

- Sopot od lat ma status uzdrowiska i to nas zobowiązuje do utrzymania dobrych parametrów powietrza. Poprzeczkę ustawiliśmy bardzo wysoko i jesteśmy w tej kwestii konsekwentni. Chcemy być wzorem dla innych miast i gmin, by Sopot się kojarzył z zielenią i czystym powietrzem. Stąd ta inicjatywa i nasz wniosek do marszałka, aby przygotował specjalna uchwałę dedykowaną Sopotowi. Będziemy prawdopodobnie jedynym miastem, które ma taką uchwałę - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

ZA DARMO PRZEZ DWA LATA

w latach  2020-2021 miasto w stu procentach będzie finansowało wymianę urządzeń grzewczych na proekologiczne. W kolejnych latach poziom dofinansowania będzie się stopniowo obniżał. W roku 2022 sięgnie 80 proc., a w roku 2023 – 60 proc. dofinansowania. Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców. Maksymalny poziom dofinansowania to 800 zł na każdy kilowat zainstalowanej mocy nowego źródła ciepła. Przykładowo, dla urządzeń o mocy 24 kW, a takie są instalowane najczęściej, dofinansowanie wyniesie 19 200 zł.


oprac. puch