Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

poniedziałek,

16 grudnia 2019

10:20

49. rocznica Grudnia'70. Tak Trójmiasto upamiętnia tamte wydarzenia [NASZA RELACJA]

49 lat temu, 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników, idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu, dokonanej przez władze komunistyczne. W Trójmieście przygotowano obchody związane z dramatycznymi wydarzeniami. Dodatkowo wciąż odbywają się uroczystości upamiętniające 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
W poniedziałek, 16 grudnia, o 10:00 na Placu Solidarności w Gdańsku zapalone zostały znicze oraz złożone wieńce i kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców m.in. przez czynnych i emerytowanych pracowników Stoczni Gdańsk oraz delegacje szkół.
 
DSC 7160
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
DSC 7113
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
Uroczystości zostały zorganizowane przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "S" oraz Komisję Zakładową NSZZ "S" Stoczni Gdańskiej. Na Placu Solidarności obecni byli m.in. Henryk Jagielski, współorganizator strajku w Stoczni Gdańskiej, Karol Guzikiewicz, przewodniczący "Solidarności" Stoczni Gdańskiej, Wojciech Książek, przewodniczący Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki. Przemawiał ks. prałat Ludwik Kowalski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
 
DSC 7108
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)  
 
Pół godziny później w tym samym miejscu wieńce złożyli m.in. były prezydent Lech Wałęsa, przewodniczący Rady Europejskiego Centrum Solidarności Bogdan Lis, zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, przewodnicząca rady miasta Agnieszka Owczarczak, radni Andrzej Kowalczys i Bogdan Oleszek, posłowie Jerzy Borowczak i Jarosław Wałęsa, marszałek województwa pomorskiego Marszałek Struk oraz przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców.
 
m00110146
(fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)
 
m00110149
 (fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)

 
KRZYŻE WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI
 
O 13:00 w sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, Krzyży Wolności i Solidarności, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej z lat 1956-1989. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Za bohaterską postawę wyróżniono 28 osób, w tym 5 pośmiertnie.
 
 
DSC 7319
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
DSC 7330
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 

RÓWNIEŻ OBCHODY ZWIĄZANE Z GRUDNIEM 1981 ROKU

Na Cmentarzu Łostowickim około 15:30 delegacja IPN, na czele z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem, złożyła kwiaty i zapaliła znicz przed odnowionym przez Instytut Pamięci Narodowej grobem Antoniego Browarczyka, jednej z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce. Hołd tragicznie zmarłemu bratu oddała też jego siostra, Grażyna Browarczyk.

grobbrowarczyka 1
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)


Około 16:15 Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "S" zapalił znicze przed tablicą pamiątkową na budynku byłego Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz przed pomnikiem Antoniego Browarczyka.

kwiatypodpomnikiem
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

Odbyła się uroczysta msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, a po niej nastąpił przemarsz przed Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie zaplanowano Apel Poległych, złożenie wieńców, kwiatów, zniczy, spotkanie w sali "Akwen". Organizatorem jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".


brygidamsza 2
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
brygidamsza 3
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
grud01
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
grud03a
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
grud02
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)
 
"TO BYŁ KRZYK NA TRWOGĘ"

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź dokonał poświęcenia "Poznańskich Krzyży". - Polska pamięta o zbrodni dokonanej na strajkujących na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku - mówił metropolita gdański podczas uroczystej mszy w Bazylice świętej Brygidy w Gdańsku. W homilii zaznaczał, że pamięć o tragedii Grudnia'70 jest obowiązkiem chrześcijańskim i narodowym. - Wtedy, na początku siódmej dekady ubiegłego wieku, to był krzyk na trwogę usłyszany przez wielu. Alarmowy dzwon otworzył dla wielu oczy na istotę tamtego systemu, ukazał cynizm władzy, która mieniąc się przedstawicielem ludzi pracy, strzelała do nich, jak to już miało miejsce wcześniej w Poznaniu - przypomniał metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.


poznanskie
(Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

We wtorek, 17 grudnia, punktualnie o 6:00 przed pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni Apel Poległych, modlitwa, wystąpienia, składanie wieńców i kwiatów. O 16:30: uroczysta msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, przemarsz przed pomnik na Placu Wolnej Polski przy urzędzie miasta, Apel Poległych i salwa honorowa, modlitwa, wystąpienia, złożenie wieńców i kwiatów. Przed mszą świętą montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni o godz. 15:50. Organizatorem uroczystości jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" we współpracy z Miastem Gdynia.

Przypomnijmy, 49 lat temu, 14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi dwa dni wcześniej podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża. 17 grudnia 1970 r., w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w czasie pacyfikacji robotniczych protestów na Wybrzeżu dokonanej przez władze komunistyczne - w jej wyniku zginęło 45 osób, a 1 165 odniosło rany.

 

oprac. mk


Zobacz Galerię